Czynności notarialne – czym są i na czym polegają?

Czynności notarialne, jak sama nazwa może wskazywać to usługi, które na nasze zlecenie wykonuje notariusz. Jak wiadomo, notariusz jest niezbędną osobą przy szeregu działań, które wykonywane są na mocy prawa. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie poświadczyć wielu rzeczy, które następnie, dzięki obecności notariusza, zyskują swoją notę prawną. Dziś sprawdzimy, jakie czynności notarialne może dla nas wykonać notariusz. Sprawdźcie sami!

Jakie dokładnie czynności notarialne wykona dla nas notariusz?

Praca notariusza może polegać na wielu aspektach, które związane są z literą prawa. W głównym rozrachunku chodzi jednak o to, że notariusz dokonuje wszelkich czynności, przykładowo z zakresu prawa spadkowego, czy też prawa majątkowego. Dlatego też, jego działalność zahacza między innymi o testamenty, umowy zrzeczenia się dziedziczenia spadków, czy też umów zbycia spadku, bądź jego podziału wobec konkretnych osób.

Jeśli chodzi zaś o prawa majątkowe, najczęstszym przypadkiem działalności notariusza są kwestie alimentów, bądź też kwestie rozdzielności majątkowej, którą pary decydują podpisywać się przed ślubem. Tzw. „Intercyza” jest jednym z częściej wykonywanych usług dla osób, które są nią zainteresowane.

Notariusz zajmuje się także poświadczaniem

Oprócz tak ważnych kwestii związanych z majątkami i spadkami, notariusz wykonuje także prostsze, aczkolwiek równie istotne działania, takie jak poświadczenie własnoręczności danego podpisu, czy też zgodności odpisów, wyciągów lub kopii dokumentów.

Pamiętajmy również że notariusz jest niezbędny przy wszelkiego rodzaju umowach notarialnych, takich jak podczas zakupu czy też zbycia danej nieruchomości, w tym nieruchomości pośrednich, takich jak miejsca w garażach wieloosobowych, czy też podczas zakupu lub sprzedaży działek, terenów budowlanych, czy też działek niezagospodarowanych. Przy pomocy notariusza załatwimy także takie kwestie, jak przeniesienie praw na działki ROD, na nowych właścicieli takiego mienia.

Więcej informacji na temat czynności notarialnych znajdziemy na stronie https://enotariuszgdansk.pl/.