Aktualne ceny mieszkań w Elblągu. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Elblągu - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 7 896 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Elblągu z ostatnich 12 miesięcy. To o 1016 zł/m², czyli o 14,8%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupujących równie istotne jak wynik całego miasta są różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkiem deweloperskim a wtórnym.

Redakcja elblagonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Elblągu: najważniejsze liczby

  • 7 896 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • +14,8% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+1016 zł na metrze)
  • 6 271-9 181 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
  • 365 000 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 48 m²
  • +29% - o tyle podrożał metr od 2023 r. (średnio +8,7% rocznie)
  • rejon Stare Miasto - najdroższa część miasta: 9 976 zł/m²

Mediana ceny całego lokalu i mediana metrażu opisują osobne cechy rynku. Dla budżetu kupującego znaczenie ma zarówno stawka za metr, jak i powierzchnia wybranego mieszkania.

Infografika: ceny mieszkań w Elblągu
Infografika: ceny mieszkań w Elblągu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 979
wtórny7 056

8 979 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 7 056 zł/m² na wtórnym. Mieszkania deweloperskie były o 27,3% droższe w przeliczeniu na metr. Premia nowego budownictwa może odzwierciedlać wiek budynków, ich wyposażenie i lokalizację inwestycji; przy porównywaniu budżetów trzeba też uwzględnić koszty wykończenia lub remontu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)8 262
35-45 m² (małe 2-pok.)7 843
45-55 m² (2-pok.)7 205
55-70 m² (3-pok.)8 725
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 333
90-120 m² (największe)6 316

8 262 zł/m² kosztował metr kawalerki o powierzchni 25-35 m², a 6 316 zł/m² metr lokalu z przedziału 90-120 m². Mniejsza powierzchnia ogranicza całkowity koszt zakupu, co może poszerzać grono nabywców i podtrzymywać wyższą stawkę jednostkową.

Nie jest to jednak prosta zależność: segment 55-70 m² osiągnął 8 725 zł/m². Wykres pokazuje, że poza powierzchnią znaczenie ma również struktura sprzedawanych mieszkań, w tym udział nowego budownictwa.

* Dla segmentu 90-120 m² w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna.

Ceny wg metrażu - Elbląg
Ceny wg metrażu - Elbląg

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 976 zł/m² wynosi mediana w rejonie Stare Miasto, a 5 538 zł/m² w rejonie Osiek. Między tymi lokalizacjami różnica sięga 80%. W poniższym zestawieniu wyróżniają się także rejon Dębica oraz rejon Nad Jarem.

Rejonzł/m²
Dębica9 148
Nad Jarem9 020
Warszawskie Przedmieście8 800
Zawada8 243
Za Politechniką8 052
Zatorze7 892
Traugutta7 174
Witoszewo7 146
Na Stoku7 023
Nowe Miasto6 760
Śródmieście6 423
Kępa Północna6 212

* Dla rejonów Stare Miasto, Osiek i Warszawskie Przedmieście w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna. Rejony według OSM, z orientacyjnymi granicami, nie są jednostkami administracyjnymi.

Mapa cen mieszkań - Elbląg
Mapa cen mieszkań - Elbląg

Ceny wg części miasta - Elbląg
Ceny wg części miasta - Elbląg

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz transakcji wskazuje, że najczęściej właściciela zmieniały mieszkania przy:

  • ul. Legionów - mediana 9 218 zł/m²
  • ul. Malborska - mediana 8 795 zł/m²
  • ul. Jana Kilińskiego - mediana 8 387 zł/m²

Wśród ulic o aktywnym obrocie 9 494 zł/m² osiągnęła ul. Łęczycka, wobec 8 387 zł/m² przy ul. Jana Kilińskiego. Różnica wynosiła 1 107 zł/m². Porównanie ulic pomaga zawęzić poszukiwania do lokalizacji odpowiadających budżetowi.

Więcej aktualności z Elbląga znajdziesz na stronie głównej elblagonline.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na elblagonline.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania 365 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić również koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 7 300 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Maksymalna taksa notarialna to do około 2 743 zł z VAT, przy czym stawki można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pozwala sprawdzić, o ile wzrosły ceny względem wcześniejszego poziomu. Od 6 140 zł/m² w 2023 r. do 7 896 zł/m² w obecnym zestawieniu wzrost wyniósł 29%, przy średnim tempie 8,7% rocznie.

Trend cen - Elbląg
Trend cen - Elbląg

Elbląg na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 592 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa warmińsko-mazurskiego. W Elblągu metr kosztował o 696 zł mniej.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Elbląg-7 896-
Pasłęk22 km5 569-29,5%
Tczew44 km8 473+7,3%
Gdańsk51 km13 075+65,6%
Pruszcz Gdański52 km10 729+35,9%

W oddalonym o 22 km Pasłęku metr był o 2 327 zł, czyli o 29,5%, tańszy. Przy wyborze miasta niższą cenę zakupu warto zestawić z kosztami i czasem dojazdów.

Komentarz analityczny

14,8% i 1016 zł/m² to bieżący wzrost względem poziomu odniesienia z 2025 r. Jest on wyższy niż wskazane w lokalnej historii średnie tempo 8,7% rocznie. Rozpiętość stawek między segmentami pokazuje zarazem, że rynek nie ma jednej ceny: wynik całego miasta łączy lokale o różnych powierzchniach i lokalizacjach.

Na największych rynkach krajowych wzrost był łagodniejszy: 0,6% rok do roku dla nowych mieszkań i 0,7% dla używanych w II kwartale 2026 r. (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny obraz wskazuje więc na silniejszą dynamikę niż obserwowana w największych miastach.

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). 6,07% wyniosło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu również w mniejszych miastach, podtrzymując popyt.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, a podaż mieszkań odpowiadających potrzebom kupujących pozostanie ograniczona, presja cenowa może się utrzymać. Jeśli oferta wzrośnie lub możliwości finansowe nabywców osłabną, tempo wzrostu może wyhamować. Twardej prognozy nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Elblągu?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 7 896 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 271-9 181 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Elblągu rosną, czy spadają?

W zestawieniu rosną: obecna mediana jest o 1016 zł/m², czyli o 14,8%, wyższa niż poziom odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Stare Miasto: 9 976 zł/m², a najniższą rejon Osiek: 5 538 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Elblągu?

Dla kawalerek 25-35 m² mediana wynosi 8 262 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² jest to 7 843 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: 8 979 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 7 056 zł/m² na wtórnym oznacza premię 27,3%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 670 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 24 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (222 transakcji) i wtórny (448); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-06-24; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły