Aktualne ceny mieszkań w Młynarach. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Młynarach wynosi 3 794 zł/m² dla ostatnich 24 miesięcy objętych analizą. To o 381 zł/m², czyli 11,2% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tym wynikiem stoi rynek wtórny, a typowa kwota zakupu wynosi 162 500 zł. Analizujemy ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, nie stawki z ogłoszeń - punktem wyjścia są więc kwoty uzgodnione przez kupujących i sprzedających.
Redakcja elblagonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Młynarach: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Młynary na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Młynarach: najważniejsze liczby
- 3 794 zł/m² - mediana ceny mieszkań
- 381 zł/m², czyli 11,2% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 2 320-4 380 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji
- 162 500 zł - mediana ceny zakupu
- 49 m² - mediana powierzchni mieszkania
Cena metra pomaga porównywać lokale o różnej powierzchni, ale dla budżetu kupującego równie ważna jest całkowita kwota zakupu. Mediany ceny, metrażu i stawki za metr opisują odrębne cechy rynku - nie są kalkulacją ceny tego samego mieszkania.
Rozpiętość kwot zakupu wynosiła od 85 000 zł do 380 000 zł. Pokazuje to, że za wspólną nazwą „rynek mieszkań” kryją się nieruchomości odpowiadające różnym budżetom i potrzebom.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
3 794 zł/m² to mediana dla rynku wtórnego, który stanowi podstawę lokalnego zestawienia. Dla kupującego oznacza to przede wszystkim porównywanie mieszkań już istniejących, a nie oferty nowych inwestycji.
Przy wyborze lokalu warto zestawić cenę z wydatkami potrzebnymi do jego dostosowania do własnych potrzeb. Niższa kwota w akcie notarialnym nie musi oznaczać niższego całkowitego kosztu zamieszkania, jeśli zakup wymaga remontu.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
2 500 zł/m² wynosi mediana dla mieszkań o powierzchni 35-45 m², opisanych w zestawieniu jako małe lokale dwupokojowe. To segment, który może zainteresować osoby szukające ograniczonego metrażu, ale z oddzielną sypialnią.
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 2 500 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
Przy porównywaniu małych mieszkań znaczenie ma także układ pomieszczeń. Podobna powierzchnia może zapewniać różną funkcjonalność, dlatego stawka za metr powinna być punktem wyjścia do oceny konkretnego lokalu, nie jedynym kryterium wyboru.
Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
3 662 zł/m² to wartość przypisana do rejonu Bronikowo. Zestawienie przestrzenne uzupełnia obraz całego miasta: pozwala odnieść lokalizację rozważanego mieszkania do poziomu cen w jego otoczeniu.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Bronikowo | 3 662 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie mieszkania 162 500 zł budżet powinien uwzględniać także koszty formalne. Na rynku wtórnym podatek PCC w wysokości 2% oznacza około 3 250 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 1 747 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Do tego dochodzi 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Te pozycje warto rozdzielić od środków na remont, wyposażenie czy przeprowadzkę. Dzięki temu porównanie ceny mieszkania z dostępnym budżetem obejmuje nie tylko kwotę należną sprzedającemu.
Najświeższe wiadomości z Elbląga czekają na stronie głównej elblagonline.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen ma tutaj konkretny punkt odniesienia: 3 413 zł/m² w 2025 r. wobec 3 794 zł/m² w analizowanym okresie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, brzmi zatem: o 381 zł/m², czyli 11,2%.
Taki obraz zmian warto czytać razem z poziomem całkowitych cen zakupu. Wzrost stawki jednostkowej wpływa na koszt mieszkania, ale wybór mniejszej powierzchni może ograniczać kwotę potrzebną do zawarcia transakcji.
Młynary na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 592 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa warmińsko-mazurskiego objętych monitoringiem. W Młynarach metr kosztuje o 4 798 zł mniej. Również wszystkie miasta pokazane w poniższym zestawieniu mają wyższe stawki.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Młynary | - | 3 794 | - |
| Pasłęk | 15 km | 5 569 | +46,8% |
| Elbląg | 19 km | 7 896 | +108,1% |
| Tczew | 63 km | 8 473 | +123,3% |
| Olsztyn | 67 km | 9 350 | +146,4% |
W oddalonym o 15 km mieście Pasłęk mediana wynosi 5 569 zł/m², czyli o 1 775 zł/m² i 46,8% więcej niż w Młynarach. Dla kupującego rozważającego różne lokalizacje różnica cen jest ważna, ale powinna być zestawiona z kosztami dojazdu i dostępnością potrzebnych usług.
Komentarz analityczny
381 zł/m² i 11,2% wzrostu wobec poziomu z 2025 r. wskazuje na wyższy lokalny poziom cen. Jednocześnie Młynary pozostają tańsze od porównywanych miast. Wzrost względem własnej historii i niższa cena względem sąsiednich rynków nie wykluczają się: opisują inne aspekty dostępności mieszkań.
Na największych rynkach dynamika była niewielka: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², przy wzroście 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², przy wzroście 0,7% (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Ogólnopolski obraz pokazuje więc, że wzrost cen może współistnieć z relatywnie spokojną dynamiką na dużych rynkach.
Po decyzji z 9 września 2026 r. stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępny budżet nabywców, także w mniejszych miastach, gdzie kwota zakupu jest niższa.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a oferta mieszkań nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli natomiast kupujący ograniczą budżety lub zwiększy się wybór lokali, większe znaczenie mogą zyskać negocjacje. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona - kierunek zmian zależy od relacji popytu do podaży.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Młynarach?
Mediana wynosi 3 794 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 2 320-4 380 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Młynarach rosną, czy spadają?
Porównanie wskazuje na wzrost: mediana z analizowanego okresu jest o 381 zł/m², czyli 11,2% wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Młynarach?
Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 2 500 zł/m²*.
* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 12 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 24 miesięcy - akty notarialne z datami od 10 stycznia 2025 do 27 maja 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (12); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-05-27; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Miesiąc publikacji nie oznacza aktualności danych do końca września. Materiał nie zawiera pełnego szeregu cen od 2019 r., porównania rynku pierwotnego z wtórnym ani rankingu rejonów miasta. Lokalne porównanie obejmuje inne okresy i miary niż ogólnopolskie wskaźniki roczne, dlatego nie należy bezpośrednio zestawiać ich tempa zmian.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Gęsta mgła w Elblągu i okolicach. Widzialność może spaść poniżej 200 metrów
![[PIŁKA RĘCZNA] MKS Grudziądz – Silvant Handball Elbląg 47:30. Bolesny wyjazd w I Lidze Mężczyzn (Grupa A)](/images/mecz/thumbnails/mks-grudziadz-silvant-handball-elblag-31102026-4730.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] MKS Grudziądz – Silvant Handball Elbląg 47:30. Bolesny wyjazd w I Lidze Mężczyzn (Grupa A)
![[PIŁKA NOŻNA] KS CK Troszyn – Olimpia Elbląg 2:0. Niewykorzystana szansa w Betclic 3. Lidze, Grupie I](/images/mecz/thumbnails/ks-ck-troszyn-olimpia-elblag-31102026-20.webp)
[PIŁKA NOŻNA] KS CK Troszyn – Olimpia Elbląg 2:0. Niewykorzystana szansa w Betclic 3. Lidze, Grupie I

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Prace na dwóch drogach w gminie Młynary mogą spowolnić przejazd

Wszystkich Świętych w Młynarach. Postój przy cmentarzu tylko na parkingach

Obiekty MOSiR w Elblągu będą zamknięte na Wszystkich Świętych

Znicze od prezydenta Elbląga zapłonęły przy grobach zasłużonych i miejskich pomnikach

Gdańsk–Warszawa w około 100 minut. Na Pomorzu planują 160 km nowych torów

Co robić w weekend w Elblągu? Wydarzenia 30 października – 1 listopada

Droga, ścieki i przejazdy dla krwiodawców. Komisja rozpatrzy trzy sprawy

Wcześniaki i ich rodziny spotkają się w szpitalu. W programie tort i zabawy

Mistrzostwa Europy w Elblągu powalczą o tytuł imprezy roku

Kask i własny przekaz. Dwie szkoły wygrały konkurs w powiecie elbląskim
Przydatne dane teleadresowe
- Delegatura WIOŚ w Elblągu - kontakt, godziny i ePUAP
- Parafia bł. Doroty z Mątowów w Elblągu - msze, kancelaria, sakramenty
- Wydział Zamiejscowy w Elblągu - kontakt, godziny, usługi pomiarowe
- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Elblągu - kontakt, obiekty i zapisy
- Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Elblągu - kontakt, godziny, odwołania
- Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu - kontakt, punkty obsługi i zgłaszanie awarii
