ORP Śniardwy zacumuje w Elblągu. Pułk logistyczny świętuje nad portem

FOT. UM Elbląg
W elbląskim porcie tego dnia nie będzie zwykłego ruchu statków. Na nabrzeżu spotkają się żołnierze, marynarze i elblążanie, którzy chcą zobaczyć wojsko z bliska, bez dystansu i ceremoniału zamkniętego za ogrodzeniem. Najwięcej emocji budzi wejście na ORP Śniardwy, ale równie ważny będzie sam apel i opowieść o jednostce, która w krótkim czasie zdążyła mocno zaznaczyć swoją obecność w regionie. To święto ma łączyć wojskową tradycję z bardzo konkretnym doświadczeniem służby.
- Pułk młody wiekiem, ale już sprawdzony w służbie
- Apel, marynarze i grochówka nad nabrzeżem
Pułk młody wiekiem, ale już sprawdzony w służbie
2 czerwca 16 Żuławski Pułk Logistyczny Obrońców Westerplatte obchodzi swoje święto. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12 na terenie Terminalu Portowego w Elblągu przy ul. Radomskiej 23d. Będzie to już siódme takie święto w historii jednostki, która powstała w 2019 roku na bazie batalionu remontowego.
Choć pułk jest jeszcze młody, jego dorobek trudno uznać za symboliczny. Żołnierze wielokrotnie wspierali ochronę granicy RP, pomagali podczas powodzi mieszkańcom regionu elbląskiego i śląskiego, a także pracowali przy szkoleniach, ćwiczeniach oraz utrzymaniu sprawności sprzętu bojowego jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. To właśnie ten codzienny, mniej widowiskowy wysiłek sprawia, że wojskowa logistyka bywa jednym z filarów gotowości całej formacji.
W nazwie pułku nieprzypadkowo wybrzmiewa Westerplatte. Jednostka dziedziczy tradycje Wojskowej Składnicy Tranzytowej, a to nadaje obchodom wyraźny historyczny ciężar. W Elblągu nie chodzi więc wyłącznie o akademię i salut, ale o pokazanie ciągłości służby – od tradycji po dzisiejsze zadania.
Apel, marynarze i grochówka nad nabrzeżem
Głównym punktem programu będzie uroczysty apel z udziałem żołnierzy pułku, wojskowej asysty honorowej oraz zaprzyjaźnionych marynarzy. Po części oficjalnej uczestnicy mają usiąść przy tradycyjnym żołnierskim poczęstunku. Na stołach pojawi się świeżo wypieczony chleb i grochówka, czyli zestaw dobrze znany wszystkim, którzy choć raz widzieli wojskowe święto z bliska.
Największą atrakcją ma być jednak przybycie ORP Śniardwy. Okręt Marynarki Wojennej RP zawita do elbląskiego portu z 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Po uroczystości, aż do godziny 17, będzie można wejść na pokład i zobaczyć, jak wygląda służba na morzu oraz marynarskie wyposażenie.
W programie przewidziano też prezentację nowoczesnego sprzętu wojskowego należącego do 16 pułku logistycznego i innych jednostek Bursztynowej Dywizji. Dla wielu osób to rzadka okazja, by z bliska przyjrzeć się maszynom i wyposażeniu, które na co dzień pozostają poza zasięgiem zwykłego spaceru po porcie.
Najważniejsze informacje dla elblążan:
- 2 czerwca, godz. 12 – rozpoczęcie uroczystości
- Terminal Portowy w Elblągu, ul. Radomska 23d
- po części oficjalnej do godz. 17 – możliwość wejścia na ORP Śniardwy
- wstęp wolny
Dowódca i żołnierze 16 Żuławskiego Pułku Logistycznego zapraszają wszystkich do udziału w wydarzeniu. To jedno z tych świąt, które pokazują wojsko od strony służby, a nie tylko defilady – z bliska, bez skrótu i bez patosu.
na podstawie: Urząd Miejski w Elblągu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Elbląg). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rzeka Wąska ma już 671 cm. Stan alarmowy w Pasłęku przekroczony
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I) – Mazovia Mińsk Mazowiecki – Olimpia Elbląg 2:2](/images/mecz/thumbnails/mazovia-minsk-mazowiecki-olimpia-elblag-22082026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I) – Mazovia Mińsk Mazowiecki – Olimpia Elbląg 2:2

Burze i silny wiatr zmieniają program Święta Chleba

Śmierć 42-latka w PdOZ w Elblągu. Prokuratura bada okoliczności

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Deszcz i porywisty wiatr w Elblągu. IMGW wydał ostrzeżenie

Trzy osoby, jeden kosz i walka o 21 punktów na Kalbarze

Pasłęcki Pchli Targ podczas dożynek. Na stoiskach pojawią się domowe skarby

Elbląg w strefie intensywnego deszczu. IMGW ostrzega też przed wiatrem

Projekt planu ogólnego Pasłęka jest gotowy. Będzie spotkanie

Smocze łodzie, baseny i trening w lesie. Elbląg ma plan na weekend

Starszy mężczyzna słabł podczas rozmowy z 112. Policjanci znaleźli go na czas

Rowerowa zagadka na ulicach Elbląga. Trasa prowadzi śladem form przestrzennych

Pasłęk ma plan na weekend. Balony, kino, sport i koncerty
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Miejski w Elblągu - kontakt, godziny i e-usługi
- Apteki Gronowo Elbląskie, powiat elbląski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Urząd Stanu Cywilnego w Elblągu - kontakt, godziny, sprawy obywatelskie
- Apteki w Elblągu - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
- Dom Pomocy Społecznej „Krokus” we Władysławowie - kontakt i informacje dla rodzin
- Parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu - kontakt, kancelaria, historia
