Olimpiada wiedzy rolniczej w Elblągu – rywalizacja, bezpieczeństwo i awanse do Olsztyna

W powietrzu czuć było skupienie i sportową nerwowość – stoliki pełne kartek, długopisy w gotowości, a pytania nie pozwalały na chwile wytchnienia. Podczas wydarzenia w Elblągu do głosu doszła wiedza o gospodarstwie, ochronie środowiska i zasadach BHP. Organizatorzy i patroni zadbali zarówno o merytoryczną jakość, jak i bezpieczny przebieg rywalizacji.
- Rywalizacja w Elblągu trwała do ostatniego krzyżyka
- Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP – patroni, cele i przebieg
Rywalizacja w Elblągu trwała do ostatniego krzyżyka
Podczas olimpiady, która odbyła się 18 lutego 2026, do zmagań przystąpiło 20 uczestników reprezentujących gminy powiatu elbląskiego. Testy wymagały nie tylko praktycznej znajomości rolnictwa, lecz także wiedzy o ochronie środowiska i zasadach bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie. Atmosfera była napięta, momentami zabawna – młode i mniej młode ręce zapisywały odpowiedzi z takim samym zaangażowaniem.
Zwycięzcy otrzymali miejsca punktowane i prawo startu w etapie wojewódzkim. Kolejność na podium i poza podium przedstawiała się następująco:
- Tomasz Gołębiewski – gm. Rychliki
- Andrzej Juniewicz – gm. Pasłęk
- Paweł Kawulak – gm. Markusy
- Paweł Jezierski – gm. Markusy
- Michał Jas – gm. Rychliki
- Adrian Piotrowski – gm. Tolkmicko
Trzy pierwsze miejsca zapewniły awans do etapu wojewódzkiego zaplanowanego na 25 marca 2026 w Olsztynie.
Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP – patroni, cele i przebieg
Organizacją i patronatem wspierał wydarzenie Powiat Elbląski. Wsparcie merytoryczne i sponsorskie zapewnili:
- Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Gdańsku – instytucja doradcza w zakresie badań gleby i racjonalnego nawożenia,
- KRUS – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – przypominająca o profilaktyce i zasadach BHP w gospodarstwach,
- Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie – angażująca się w wsparcie rolników poprzez doradztwo i działania organizacyjne.
Organizatorzy podkreślali, że celem zawodów była promocja wiedzy i bezpiecznych praktyk – nie tylko rywalizacja, ale też edukacja. Formuła skupiała się na teście wiedzy i zagadnieniach praktycznych, co przemawiało do uczestników szukających potwierdzenia swoich umiejętności.
Uczestnicy i obserwatorzy zwracali uwagę na żywą wymianę doświadczeń pomiędzy rocznikami – od praktyków po młodych adeptów zawodu. To doświadczenie, poza miejscami na podium, daje też okazję do poznania aktualnych zasad ochrony środowiska oraz nowoczesnych rozwiązań w gospodarstwie.
Wydarzenie miało wyraźny walor edukacyjny i społeczny – pokazało, że rolnictwo to wiedza, odpowiedzialność i troska o środowisko, a kwestie BHP nie są dodatkiem, lecz fundamentem codziennej pracy w polu i w oborze.
Na koniec warto zauważyć, że takie inicjatywy tworzą przestrzeń do rozwoju dla lokalnych rolników i doradców – zarówno tych aktywnych zawodowo, jak i młodych osób myślących o karierze w rolnictwie. Awans do etapu wojewódzkiego to dla zwycięzców nie tylko nagroda, lecz też szansa na spotkanie ekspertów i dalsze zdobywanie wiedzy.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Elblągu.
Ostatnie Artykuły

Elbląscy tancerze wrócili z Rzgowa z workiem tytułów mistrzów Polski

Syreny przy Browarnej odezwą się podczas ćwiczeń tylko na terenie browaru

Dzieci z Elbląga narysują świat bez hejtu, a najlepszą klasę czekają warsztaty
![[PIŁKA NOŻNA] Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Olimpia Elbląg 0:1 w 25. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 1 (Grupa I)](/images/mecz/thumbnails/swit-nowy-dwor-mazowiecki-olimpia-elblag-03042026-01.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Olimpia Elbląg 0:1 w 25. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 1 (Grupa I)

Wielkanocny weekend pod policyjnym nadzorem - ruszają wzmożone kontrole

Nowy blok przy Bulwarze Zygmunta Augusta czeka na uwagi elblążan

14 kwietnia flagi mają przypomnieć o początku polskiej państwowości

Godkowo wygrywa województwo po meczu, który odwrócił cały turniej

Pasłęcka wiosna teatralna wraca z sześcioma widowiskami i znanymi nazwiskami

Kwiecień staje się niebieski – o autyzmie wciąż trzeba mówić głośniej

Parkowanie przy Styczniowej pod lupą policji, bo mieszkańcy zgłaszają coraz więcej problemów

W Młynarach część odpadów wciąż czeka na odbiór. Urząd prosi o pilny kontakt

Pasłęk odda hołd ofiarom zbrodni katyńskiej podczas kwietniowych uroczystości

Pasłęk ma zwycięzcę konkursu BHP, który pojedzie po finał ogólnopolski
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie - Oddział w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie - Delegatura w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Urząd Stanu Cywilnego w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
