Wyścigi smoczych łodzi z okazji Dni Elbląga: 18 osad walczy o puchar prezydenta
W miniony weekend na wodach Elbląga odbyły się emocjonujące wyścigi smoczych łodzi, które przyciągnęły uwagę zarówno mieszkańców, jak i uczestników z różnych miast. To wyjątkowe wydarzenie, organizowane w ramach Dni Elbląga, zgromadziło 18 drużyn, które rywalizowały o puchar prezydenta miasta.

Wyścigi smoczych łodzi – wyjątkowa atrakcja Dni Elbląga

W tegorocznych wyścigach smoczych łodzi wzięło udział aż 18 drużyn, co pokazuje rosnące zainteresowanie tym niecodziennym sportem. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele firm, instytucji, jednostek wojskowych oraz grupy znajomych, którzy postanowili spróbować swoich sił na wodzie. Jak podkreśla Krzysztof Fedak z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, organizatora zawodów, poziom rywalizacji z roku na rok wzrasta, a niektóre drużyny solidnie trenowały przed zawodami.

„Mamy komplet, czyli 18 drużyn. Widać, że część ekip solidnie trenowała. Poziom wzrasta, ale są też drużyny, które traktują to jako zabawę i to też jest fajne. Zachęcamy i zapraszamy chętnych, by korzystali z możliwości treningu na tych łodziach, tym bardziej że kolejne zawody odbędą się podczas Święta Elbląga” – mówi Krzysztof Fedak.

Debiutanci i doświadczeni zawodnicy na starcie

Wielu uczestników wyścigów smoczych łodzi rywalizowało po raz pierwszy, co dodawało wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Wśród debiutantów znalazła się m.in. drużyna Muzeum Zamkowego w Malborku, która regularnie trenuje na Nogacie. Kapitan osady, Andżelika Grędzicka, podkreśla, że starty na wodach Elbląga były dla nich nowym wyzwaniem.

„Pływamy regularnie na Nogacie, mamy swoją ekipę. Lepiej nam się pływa na naszej wodzie, a dlaczego, to zapraszamy do Malborka, by się przekonać” – śmieje się Andżelika Grędzicka. „Tu mamy na razie drugie i trzecie miejsce, czekamy na repasaże. Zapraszamy do nas na zawody, najbliższe odbędą się już wkrótce podczas Oblężenia Malborka 22 lipca.”

W zawodach wzięła również udział drużyna Narwańcy, reprezentująca jednostkę wojskową z Gołdapi. Starszy szeregowy Piotr Gołębiewski podkreśla, że udział w wyścigach to dla nich nie tylko sportowa rywalizacja, ale także świetna zabawa.

„Jesteśmy żołnierzami Małej Narwi, stąd nazwa zespołu. Nabyta od naszego przełożonego. Wrażenia boskie, skąpaliśmy się. Prędzej czy później musiało nas to spotkać. Nastawienie bojowe jest i myślę, że będzie tylko lepiej w kolejnych startach” – mówi st. szer. Piotr Gołębiewski.

Wyniki i plany na przyszłość

Wysoki poziom rywalizacji i zaangażowanie uczestników przyniosły emocjonujące wyniki. Na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna Korona Elbląg, a tuż za nią uplasowały się OŻW Elbląg oraz Team Schmid. Wśród firm, które regularnie biorą udział w zawodach, znalazła się również drużyna Rockfin, której członkowie są zadowoleni z dotychczasowych startów i planują kontynuować swoją przygodę ze smoczymi łodziami.

„Jest bardzo dobrze, warunki sprzyjają, dobra organizacja zawodów. Startujemy po raz trzeci, przygotowywaliśmy się przez pewien czas do tej rywalizacji. Mamy nadzieję, że będziemy na bardzo wysokim miejscu. Na razie każdy wyścig wygrywamy” – mówi Mateusz Krasowski z drużyny Rockfin. „Zamierzamy cyklicznie startować w kolejnych edycjach, bo mamy wsparcie od naszej firmy.”

Oficjalna kolejność zawodów:

1. Korona Elbląg
2. OŻW Elbląg
3. Team Schmid
4. HADM Gramatowski
5. MAAG Gear
6. Pułk Wsparcia Dowodzenia – 1 Kompania
7-9. Rockfin
TeamOkna Tufe
Metale
10. Muzeum Zamkowe w Malborku
11-14 Morster Evo
Narwańcy
GE Vernova
Wodny Smok Bojowy
15-18 Kruszynki Schmida
Meblarze Team
Elbląski Klub Sztuk Walki
PKP Kolejarze

Zawody smoczych łodzi stały się nieodłącznym elementem letnich wydarzeń w Elblągu, przyciągając coraz więcej uczestników i widzów. Warto już teraz przygotować się na kolejną edycję, która odbędzie się podczas Święta Elbląga.


Wg inf z: MOSiR Elbląg