W pięciodniowym plenerze, który odbył się na początku czerwca 2022 r. uczestniczyła reprezentacja uczniów z kl. I, II i III. Był to bardzo intensywny i pracowity czas obfitujący w estetyczne zachwyty, długie spacery oraz wartościowe korekty i wskazówki stanowiące motywację do dalszej pracy.

Rysując w plenerze mieliśmy okazję nie tylko podnieść umiejętności warsztatowe posługiwania się kompozycją i perspektywą w rysunku, ale również odczuć i ukazać w pracach niepowtarzalny klimat krakowskich skwerów i zakątków. Wypełniając szkicowniki kolejnymi pracami - obserwowaliśmy przechodniów, rejestrowaliśmy detal architektoniczny zabytkowych budowli, uważnie przyglądaliśmy się otoczeniu wychwytując interesujące elementy, które mogły stanowić wartościowe tworzywo dla prac plastycznych.

Pobyt w Krakowie obfitował również w okazje do obcowania ze wspaniałymi dziełami sztuki znajdującymi się w kolekcjach muzealnych. Twórczość dawnych mistrzów stanowiła dla uczestników wyjazdu źródło inspiracji i punkt wyjścia do artystycznego dialogu. Odwiedziliśmy między innymi: Muzeum Narodowe, Galerię Malarstwa Polskiego w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom - Pracownię Tadeusza Kantora oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricotekę.

Z pewnością plener pozwolił połączyć rozwój praktycznych umiejętności z odkrywaniem historii sztuki za pośrednictwem uważnego oglądu arcydzieł sztuki polskiej. Mamy nadzieję, że zalążek umiejętności i wiedzy zdobytej w Krakowie będzie bodźcem do dalszego, indywidualnego rozwoju!

info: M. Wolska

 

  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie plener Krakw.png
  •  
Zobacz załączoną galerię online na:
https://www.powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/7426-plener-rysunkowy-liceum-sztuk-plastycznych-w-krakowie#sigProIde34fbe5e92