Małe mieszkanie? Sprawdź, jak je urządzić, aby było pięknie i funkcjonalnie

Małe mieszkanie jest dużo trudniejsze do urządzenia, ale może być bardzo praktyczne i doskonale się prezentować. Niezbędne jest jednak dobre przemyślenie aranżacji i odpowiedni dobór mebli, aby przebywanie w niewielkiej przestrzeni nie było przytłaczające i uciążliwe. Pomocne są w tym meble wielofunkcyjne, które oferuje sklep Meble Wanat. O czym jeszcze trzeba pamiętać, urządzając małe mieszkanie?

Funkcjonalność i wygoda

Podstawą urządzania każdej przestrzeni jest funkcjonalność i komfort domowników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych mieszkań, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Z tego powodu, trzeba dobrze przemyśleć przeznaczenie każdego pomieszczenia i dobrze dobierać wielkość poszczególnych mebli. Duża kanapa może i pięknie wygląda, zapewniając również wygodę, ale tylko jeśli jest na nią miejsce! Dlatego, wybierając meble do salonu i innych pomieszczeń trzeba wziąć pod uwagę: ich praktyczne zastosowanie, liczbę domowników i ilość dostępnego miejsca tak, aby poruszanie się po pokojach było wygodne, a meble nie zajmowały całej przestrzeni. Warto również zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z wielkiego łoża małżeńskiego i wybrać mniejsze łóżko, a wstawić dodatkową szafę.

Odpowiednie barwy

Bardzo ważną częścią każdej aranżacji wnętrz jest dobór odpowiedniej kolorystyki. W przypadku niewielkiej przestrzeni najlepiej sprawdzą się jasne, neutralne barwy, które powiększą optycznie pomieszczenia. Tak więc, jasne kolory ścian i szare, jasno brązowe, czy białe meble będą się prezentować najkorzystniej. Oczywiście warto trochę ożywić wnętrze, dodając mocne akcenty kolorystyczne, ale powinny one znajdować się w mniejszości. Można pomalować część ścian na mocniejszy kolor lub dodać energetyczne dodatki. W ten sposób pomieszczenie nabierze charakteru, a jednocześnie nie będzie przytłaczające.

Przechowywanie

W niewielkim mieszkaniu bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie miejsca do przechowywania. Dzięki temu uniknie się bałaganu, a każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce w przestrzeni. Z tego powodu w mieszkaniu powinna znaleźć się znaczna ilość mebli skrzyniowych taki jak: regał, komoda, witryna, kredens, półki i oczywiście szafa. Trzeba jednak pamiętać, aby starać się przechowywać tylko rzeczy niezbędne, inaczej pokoje będą wyglądały na zagracone, a przestrzeń chaotycznie.