Drewno to niezwykle uniwersalny surowiec, który doskonale komponuje się we wnętrze domu, jak i w jego części zewnętrznej. Drewniane powierzchnie idealnie dopełniają nowoczesnych wnętrz, które cechują się minimalizmem i surowym charakterem. Oprócz drewna, w nowoczesnych pomieszczeniach dominują beton czy szkło, które dzięki swojej prostocie doskonale ze sobą współgrają.

Drewno jest materiałem niezwykle plastycznym, a co za tym idzie, podatnym na wiele szkodliwych czynników, dlatego jego konserwacja i zabezpieczenie powinna odbywać się regularnie. Ważnym aspektem podczas zabezpieczania powierzchni drewna jest również rodzaj i kolor substancji. Jeśli chodzi o farby do drewna, kolory i skład chemiczny to coś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Zakup farby do drewna – na co zwrócić uwagę?

Farby do drewna - zalety

Zakup dobrej farby do drewna to podstawa perfekcyjnego wyglądu drewna. Najlepsza farba do drewna to produkt, którego aplikacja sprawi nam przyjemność. Odpowiednia pigmentacja i formuła to coś, na co liczymy kupując farbę do malowania drewna. Najbardziej sprawdzone farby od takich producentów jak Jedynka, Trikkurila czy Beckers do drewna to gwarancja najwyższej jakości w stosunkowo dobrej cenie. Warto również bliżej przyjrzeć się farbie do drewna ekologicznej, która posiada właściwości zbliżone do zwykłej farby, jednak jest rozwiązaniem znacznie bardziej sprzyjającym naszemu zdrowiu. Nie zawiera bowiem lotnych związków organicznych, które często powodują zawroty czy bóle głowy. Dotyczy to również farb do drewna na zewnątrz.

Farba do drewna – kolory

Kupując farby do malowania drewna interesuje nas przede wszystkim jej odcień. Biała farba do drewna to coś, co każdy, godny polecenia market czy sklep budowlany posiada w swoim asortymencie. Biala farba do drewna, tak jak szara farba do drewna królują w naszych domach z kilku prostych powodów. Jasne farby do drewna sprawdzają się w małych pomieszczeniach, które chcemy nieco powiększyć optycznie. Jasne farby do drewna powodują, że nasz salon czy sypialnia stają się bardziej przytulne. Ciemne farby do drewna także ocieplają pomieszczenie, jednak będzie ono wydawać nieco mniejsze.

Kolorowe farby do drewna? Dlaczego nie! Farby do malowania drewna w odważnych, żywych kolorach ożywią nasz dom. Szczególnie popularne są fioletowe czy różowe farby do drewna, które idealnie współgrają z neutralnymi farbami do drewna. Z kolei srebrna lub złota farba do drewna polecana jest do pokrycia elementów dekoracyjnych, które mają za zadanie dopełnić aranżację naszego pokoju.

Drewniane podłogi – jak o nie zadbać

Drewniane panele czy parkiety są niebywale eleganckie i ponadczasowe. Jednak po wielu latach dość intensywnego użytkowania wymagają renowacji. Jak sobie z tym poradzić? Dobra farba do parkietu zabezpieczy jego powierzchnię przed ścieraniem czy uszkodzeniem. Transparentna farba do drewna pomoże wydobyć jego oryginalny charakter. Z kolei matowa farba do drewna, taka jak farba do drewna biała w stonowanej kolorystyce odmieni wygląd parkietu, jeśli znudził nam się jej pierwotny kolor.

Malowanie drewna na zewnątrz – co warto wiedzieć?

Farby zewnętrzne do drewna różnią się nieco formułą od zwykłych produktów do malowania drewna, głównie ze względu na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Farby do malowania drewna na zewnątrz mają za zadanie ochronić strukturę naszych mebli czy tarasów przed pękaniem, pęcznieniem czy gniciem. Farby do drewna zewnętrzne nie tylko są wytrzymałe, ale również świetni wyglądają. Nieco podniszczone meble ogrodowe potraktowane farbą białą do drewna doskonale dopełniają naturalny charakter naszego tarasu czy ogrodu.