Kadeci z Pasłęka stanęli przy Katyńskim pomniku w ciszy i wojskowym rygorze

FOT. Powiat Elbląg
W Pasłęku pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej wybrzmiała nie na akademii, lecz w rytmie wojskowego ceremoniału i kościelnych dzwonów. Kadeci Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych weszli w obchody z pełnym składem, a ich obecność nadała uroczystości wyraźny, młodzieżowy ciężar odpowiedzialności. Tego dnia przy pomniku nie dominowały hasła, tylko gesty – poczty sztandarowe, hymn, apel poległych i kwiaty składane w skupieniu. To była jedna z tych uroczystości, w których najważniejsze znaczenie ma milczenie.
- Msza święta otworzyła obchody i od razu nadała im podniosły ton
- Przy pomniku stanęły poczty, orkiestra i ludzie, którzy przyszli oddać hołd
- Czwarty raz z rzędu Pasłęk wrócił do tej samej lekcji pamięci
Msza święta otworzyła obchody i od razu nadała im podniosły ton
10 kwietnia 2026 roku uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. Msza święta zgromadziła poczty sztandarowe i kadetów ZSEiT, którzy już od pierwszych minut pokazali, że nie chodzi tylko o obecność, ale o świadome uczestnictwo w miejskim święcie pamięci.
W takim dniu szczegóły mają znaczenie, bo budują wspólny rytm całego wydarzenia:
- godzina rozpoczęcia Mszy świętej – 11.00,
- miejsce pierwszej części obchodów – kościół św. Bartłomieja,
- udział pocztów sztandarowych oraz kadetów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.
Po wyjściu ze świątyni uwaga przeniosła się na pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tam uroczystość nabrała bardziej oficjalnego charakteru, ale nie straciła skupienia, które było wyczuwalne od samego początku.
Przy pomniku stanęły poczty, orkiestra i ludzie, którzy przyszli oddać hołd
W drugiej części obchodów obok kadetów pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz mieszkańcy Pasłęka. Całość odbywała się zgodnie z wojskowym ceremoniałem – podniesiono flagę państwową przy dźwiękach hymnu, a następnie odczytano apel poległych.
Szkoła wystawiła dwa plutony – I OPW i III OPW, a także posterunki honorowe, poczet sztandarowy i poczet flagowy. To właśnie te elementy najmocniej budowały obraz uroczystości: porządek, dyscyplinę i symboliczny wymiar obecności młodych ludzi przy miejscu pamięci.
W obchodach oddano hołd nie tylko ofiarom Zbrodni Katyńskiej, ale także osobom, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Na zakończenie złożono wieńce i wiązanki kwiatów, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej. Ten muzyczny akcent spiął całość w jeden, bardzo uroczysty obraz.
Czwarty raz z rzędu Pasłęk wrócił do tej samej lekcji pamięci
Tegoroczne obchody odbyły się po raz czwarty z rzędu, co pokazuje, że w Pasłęku ta rocznica nie jest jednorazowym gestem, ale stałym punktem miejskiego kalendarza pamięci. Dla kadetów to także ważna lekcja postawy – nie z podręcznika, lecz z miejsca, w którym historia i współczesność spotykają się w ciszy.
Dyrekcja szkoły podziękowała uczniom za godną postawę i udział w tej podniosłej uroczystości patriotycznej. W takim geście widać coś więcej niż szkolny obowiązek – widać próbę przekazania pamięci dalej, tak by nie została tylko w nazwach i datach, ale została z ludźmi, którzy będą ją nieść.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Elblągu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Elbląg). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Nocą na dwóch kółkach z Elbląga na Górę Srebrną

Syreny alarmowe zabrzmią w Elblągu. To tylko zaplanowane ćwiczenia

Park Wodny Dolinka na letni piątek. Baseny, zjeżdżalnie i relaks

Prawie pół tysiąca zawodników na trasach wokół Elbląga

Sport po pięćdziesiątce. Warmia Mazury Senior Games wracają

IMGW ostrzega przed upałem. W Elblągu temperatura przekroczy 30 stopni

Burze i upał w Elblągu. Synoptycy wskazują dwa dni podwyższonego ryzyka

Mini Olimpiada w Bażantarni połączy ruch, zabawę i rodzinny czas

Nagrzany samochód może zagrozić życiu. Ratownicy interweniowali

Różdżki, słoneczne kamienie i magia książek - warsztaty w Elblągu

Elblążanie z sześcioma medalami mistrzostw Europy smoczych łodzi

Road Race w Elblągu. Tramwaje staną, autobusy pojadą objazdami

Hulaj-Nóżka wraca na Tor Kalbar - dzieci ruszą po medale i słodkie nagrody

Zwierzęta, kolory i wyobraźnia. Wakacyjne warsztaty dla dzieci w Elblągu
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Miejska Policji w Elblągu - kontakt, adres i dostępność
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Elblągu - udział, pracownie i kontakt
- Punkt kontroli Granicznego Inspektoratu Weterynarii w Elblągu - kontakt i zasięg
- Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu - kontakt, punkty obsługi i zgłaszanie awarii
- Ośrodek Kuratorski nr 2 przy Sądzie Rejonowym w Elblągu - kontakt, godziny, zakres działania
- Bursa Szkolna nr 3 w Elblągu - kontakt, zapisy i opłaty
