Wybór księgowej - o czym należy pamiętać?

Księgowość firmy jest zagadnieniem, które często bywa skomplikowane szczególnie dla młodych i nowych przedsiębiorców. Nic dziwnego, gdy zmieniające się prawo podatkowe nie zawsze jest dla nas jasne. O ile w przypadku jedno lub kilku osobowej firmy prowadzenie księgowości na własną rękę jest jak najbardziej możliwe – o tyle przypadkach średnich lub większych firm bywa to kłopotliwe. Możemy zastosować rozwiązanie biura księgowego, które często okazuje się tańszym rozwiązaniem. W przypadku większych firm nie jest to jednak zalecane, gdyż konkretna księgowa może przez cały czas czuwać nad księgowością firmy. Ma ona na uwadze charakter firmy. Wie czego się od niej oczekuje i jakie ma obowiązki. Dobra księgowa potrafi usprawnić działanie firmy. Poza tym jest pod ręką praktycznie przez cały czas, a przedsiębiorca może bez problemu przekazywać jej wszelkie informacje i sugestie. O czym należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej księgowej?

Certyfikaty

Jest to podstawowe kryterium prawidłowego wyboru. Liczne certyfikaty świadczą o rzetelności, doświadczeni i kompetencji pracownika księgowego. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybierasz słusznie, a sprawy Twojej firmy będą we właściwych rękach.

Ubezpieczenie OC od prowadzonych usług

Dobry księgowy lub księgowa będzie miała zawsze ubezpieczenie OC. Jeżeli tak nie jest – od razu odpuść sobie tą usługę. Ubezpieczenie OC od usług księgowych skutecznie zabezpiecza Cię przed wszelkimi potencjalnymi szkodami, które może wyrządzić księgowa. Daje ci to możliwość otrzymania stosownej rekompensaty pieniężnej w zależności od ilości wyrządzonych szkód. Ubezpieczenie OC księgowej to podstawa i bez tego ani rusz!

Zakres usług

Jest to niezwykle ważny podpunkt. Przed zatrudnieniem konkretnej osoby warto zaznaczyć nasze wymagania i to czego oczekujemy od pracownika księgowego. Konkretny przedsiębiorca może wymagać od księgowego np. dojazdu do klienta. Wówczas niezbędne może okazać się posiadanie prawa jazdy. Doświadczony i wykwalifikowany księgowy na pewno spełni nasze oczekiwania, ale warto zawczasu zaznaczyć, czego konkretnie będzie oczekiwać od jego pracy! Jeżeli poszukujesz dobrej kancelarii prawno podatkowej na terenie Katowic, zapraszamy tu.

Referencje

Referencje, podobnie jak certyfikaty, są praktyczną wizytówką każdych oferowanych usług. Jeżeli księgowy lub księgowa będzie posiadać referencje dużych i znanych firm – wówczas masz pewność, że będzie to jak najbardziej słuszny wybór jeżeli chodzi o usługi księgowania. Jeżeli konkretna oferta księgowego nie posiada referencji – możesz o nie po prostu poprosić. Doświadczony księgowy na pewno będzie posiadał odpowiednie referencje, które będą świadczyć o jego umiejętnościach.