Syreny zawyją w Pasłęku. To tylko próbny test systemu ostrzegania

Syreny zawyją w Pasłęku. To tylko próbny test systemu ostrzegania

W Pasłęku tego dnia słychać będzie syreny, ale nie będzie to sygnał realnego zagrożenia. Urząd Miejski zaplanował między 8:00 a 9:00 praktyczny trening systemu ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej. Dźwięk popłynie z urządzeń zamontowanych na budynku szkoły podstawowej oraz na sklepie przy ulicy Kochanowskiego. Mieszkańcy powinni potraktować ten sygnał wyłącznie jako sprawdzian działania systemu.

  • Próba syren przy szkole i sklepie na ulicy Kochanowskiego
  • Co oznacza trzyminutowy sygnał i jego zakończenie

Próba syren przy szkole i sklepie na ulicy Kochanowskiego

Urząd Miejski w Pasłęku poinformował, że tego dnia uruchomiona zostanie sieć syren akustycznych w dwóch punktach miasta. Test ma sprawdzić sprawność systemu ostrzegania, który w sytuacji rzeczywistego zagrożenia ma dawać mieszkańcom jasny sygnał do zachowania ostrożności.

Dla osób, które usłyszą dźwięk w godzinach porannych, najważniejsze jest jedno – alarm będzie ćwiczony, a nie odwoływany po prawdziwym zdarzeniu. To ważne, bo taki trening pozwala odróżnić komunikat ostrzegawczy od zwykłego hałasu technicznego i szybciej zareagować wtedy, gdy sygnał będzie już dotyczył realnego zagrożenia.

Co oznacza trzyminutowy sygnał i jego zakończenie

Podczas testu ma zabrzmieć trzyminutowy, modulowany sygnał dźwiękowy. W systemie ostrzegania taki komunikat oznacza zagrożenie z powietrza i właśnie dlatego podczas ćwiczeń trzeba sprawdzać nie tylko samą emisję dźwięku, ale też rozpoznawalność sygnału.

Po zakończeniu modulowanego alarmu uruchomiony zostanie sygnał ciągły, również trwający trzy minuty. To z kolei oznacza odwołanie alarmu. Dzięki takiej sekwencji mieszkańcy mogą usłyszeć cały cykl działania systemu i w razie potrzeby łatwiej rozpoznać, co konkretnie przekazuje alarm akustyczny.

Władze miasta podkreślają, że uruchomienie syren nie wiąże się z realnym zagrożeniem. To zaplanowany trening, który ma sprawdzić gotowość systemu ostrzegania i przypomnieć, jak brzmią sygnały używane w sytuacjach zagrożenia.

na podstawie: Urząd Miejski w Pasłęku.