EPWiK zatrzyma deszczówkę w Elblągu. Rusza inwestycja za 25,9 mln zł

EPWiK zatrzyma deszczówkę w Elblągu. Rusza inwestycja za 25,9 mln zł

FOT. Urząd Miejski w Elblągu

W Elblągu podpisano umowę, która ma odsunąć od miasta skutki gwałtownych ulew i długich okresów suszy. EPWiK sięga po 16,3 mln zł dofinansowania, a cały projekt opiewa na 25,9 mln zł. Chodzi nie tylko o większe bezpieczeństwo podczas intensywnych opadów, ale też o zatrzymywanie wody tam, gdzie spada. Dla miasta to szansa na bardziej odporną infrastrukturę i lepsze gospodarowanie każdą kroplą deszczu.

  • Pod ziemią i między zielenią powstanie nowy system na deszczówkę
  • Więcej retencji ma pomóc i przy ulewie, i podczas suszy

Pod ziemią i między zielenią powstanie nowy system na deszczówkę

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt pod nazwą „Adaptacja do zmian klimatu poprzez rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Elbląg – etap I”. To właśnie ta dokumentacja otwiera drogę do inwestycji, która ma porządkować miejską gospodarkę wodą w czasie coraz bardziej kapryśnej pogody.

W planach są rozwiązania, które mają zatrzymać wodę opadową bliżej miejsca, w którym spada. Wśród nich znajdą się:

  • podziemne zbiorniki retencyjne,
  • ogrody deszczowe,
  • inne elementy zielono-błękitnej infrastruktury.

To ważna zmiana, bo zamiast szybkiego odprowadzenia deszczówki do kanalizacji część wody ma zostać wykorzystana na miejscu. Taki układ zmniejsza ryzyko przeciążenia sieci podczas nawalnych opadów, a przy okazji wspiera miejską zieleń.

„To projekt, który nie tylko zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców podczas intensywnych opadów” – podkreślił prezes zarządu EPWiK.

Więcej retencji ma pomóc i przy ulewie, i podczas suszy

Skala przedsięwzięcia jest spora. Po zakończeniu inwestycji pojemność retencyjna Elbląga ma wzrosnąć o ponad 7,7 tys. m³. To przekłada się na realną różnicę w mieście, w którym coraz częściej trzeba radzić sobie z gwałtownymi deszczami przeplatanymi długimi okresami bez opadów.

Według założeń projektu z efektów skorzysta ponad 25 tysięcy mieszkańców. Oznacza to nie tylko mniejsze ryzyko lokalnych podtopień, ale też poprawę warunków środowiskowych i mikroklimatu w przestrzeni miejskiej. Zatrzymana deszczówka może wspierać zieleń w cieplejszych miesiącach, a to z kolei ma znaczenie tam, gdzie latem szczególnie widać skutki przesuszenia gleby i nagrzewania się zabudowy.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027. Dla Elbląga to kolejny krok w stronę infrastruktury, która ma lepiej znosić pogodowe skrajności i mniej polegać na szybkim odprowadzaniu wody z miasta.

na podstawie: Urząd Miejski w Elblągu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski w Elblągu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.