W Elblągu nowy laser ma pomóc w leczeniu zmian przednowotworowych skóry

W Elblągu nowy laser ma pomóc w leczeniu zmian przednowotworowych skóry

FOT. Szpital Elbląg

Na oddziale dermatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu pojawiło się urządzenie, które ma podnieść precyzję leczenia trudnych zmian skórnych. Laser CO₂ z głowicą chirurgiczną i frakcyjną nie tylko służy do zabiegów, ale też wzmacnia terapię zmian przednowotworowych. Największe nadzieje wiąże się z jego rolą przy terapii fotodynamicznej, gdzie liczy się dokładne przygotowanie skóry.

  • Frakcyjna głowica otwiera lekarzom dokładniejsze pole działania
  • Terapia fotodynamiczna dostaje mocniejsze wsparcie
  • Projekt z KPO wzmacnia onkologię w szpitalu

Frakcyjna głowica otwiera lekarzom dokładniejsze pole działania

Nowe urządzenie ma dwa zastosowania, a każde z nich odpowiada na inne potrzeby pacjentów. Głowica chirurgiczna pozwala na bardzo precyzyjne zabiegi, natomiast frakcyjna wspiera leczenie tam, gdzie sama klasyczna metoda nie daje już wystarczającego efektu. W praktyce chodzi o zmiany, które wymagają większej dokładności i ostrożności, zwłaszcza gdy dotyczą skóry osłabionej przez długotrwałe działanie słońca.

Najważniejsza zmiana dotyczy przygotowania do terapii fotodynamicznej. Laser tworzy mikrouszkodzenia w skórze, dzięki czemu preparat fotouczulający może lepiej wnikać w zmienione chorobowo tkanki. To właśnie ten etap ma podnosić skuteczność dalszego leczenia, między innymi przy rogowaceniu słonecznym.

„Zastosowanie lasera frakcyjnego przed terapią fotodynamiczną znacząco zwiększa skuteczność leczenia, zwłaszcza w przypadku zmian opornych” – podkreśla lek. Pola Dobrowolska, ordynator Oddziału Dermatologicznego WSZ w Elblągu.

Dla pacjenta oznacza to nie tylko większą szansę na powodzenie terapii, ale też bardziej uporządkowany proces leczenia. Zamiast działać szeroko i mniej precyzyjnie, lekarze zyskują narzędzie, które pozwala dopasować zabieg do rodzaju zmiany.

Terapia fotodynamiczna dostaje mocniejsze wsparcie

Sama terapia fotodynamiczna należy do metod nowoczesnych i mało inwazyjnych. Jej działanie opiera się na świetle oraz reakcji fotochemicznej, która selektywnie niszczy chore komórki. W połączeniu z laserem frakcyjnym zyskuje wyraźne wsparcie techniczne, a to przekłada się na lepsze warunki leczenia zmian przednowotworowych.

To ważne zwłaszcza tam, gdzie liczy się nie tylko usunięcie problemu, ale też oszczędzenie zdrowej skóry. W dermatologii onkologicznej taka równowaga ma duże znaczenie. Każde narzędzie, które pozwala działać dokładniej, wzmacnia możliwości oddziału i daje lekarzom więcej opcji przy planowaniu terapii.

W elbląskim szpitalu nowy laser nie jest więc jedynie kolejnym zakupem sprzętowym. To element szerszego podejścia do leczenia, w którym technologia ma realnie wspierać skuteczność i bezpieczeństwo procedur.

Projekt z KPO wzmacnia onkologię w szpitalu

Zakup lasera CO₂ został zrealizowany w ramach projektu „Modernizacja i rozwój opieki onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu”. Inwestycja wpisuje się w Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności, a jej skala pokazuje, że chodzi o szerokie wzmocnienie zaplecza leczenia nowotworów i zmian przednowotworowych.

Najważniejsze liczby tego zadania są następujące:

  • wartość całkowita – 90 647 896,77 zł
  • dofinansowanie z Unii Europejskiej – 79 999 353,23 zł

Dla oddziału dermatologicznego oznacza to kolejne narzędzie w walce o dokładniejsze i skuteczniejsze leczenie. Dla pacjentów – więcej możliwości terapii bez konieczności sięgania po rozwiązania mniej precyzyjne.

na podstawie: Szpital Elbląg.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Szpital Elbląg). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.