Wieczór z Katarzyną Arczewską – rozmowa o uzależnieniu i nadziei w Bibliotece

FOT. Urząd Miejski Elbląg
W Elblągu pojawi się książka, która nie udaje, że wszystko da się wygładzić. Podczas wieczoru z Katarzyną Arczewską padną słowa o wstydzie, bezradności i o tym, jak dno może stać się punktem zwrotnym. To wydarzenie ma charakter otwartej, merytorycznej rozmowy, którą poprowadzi przedstawicielka fundacji wspierającej osoby dotknięte nałogiem.
- Spotkanie wokół „Dno to początek” w Bibliotece Elbląskiej
- Autorka i książka – doświadczenie, które przepracowuje historie pacjentów
Spotkanie wokół „Dno to początek” w Bibliotece Elbląskiej
Wieczór ma postać rozmowy autorskiej — bez moralizowania, skoncentrowanej na mechanizmach uzależnienia i możliwościach terapii. Organizatorem jest Biblioteka Elbląska we współpracy z Fundacją ODWA. Moderatorką spotkania będzie Magda Ogrodowczyk z Fundacji.
Szczegóły wydarzenia:
- Data: 26 marca
- Godzina: 18:00
- Miejsce: Biblioteka Elbląska
- Prowadząca rozmowę: Magda Ogrodowczyk
- Autorka: Katarzyna Arczewska
- Organizatorzy: Biblioteka Elbląska i Fundacja ODWA
- Wstęp: wolny
Podczas spotkania można spodziewać się zarówno fragmentów książki, jak i dyskusji o praktycznych aspektach terapii — o tym, jak rozpoznawać problem, jak rozmawiać z bliskimi i gdzie szukać pomocy.
Autorka i książka – doświadczenie, które przepracowuje historie pacjentów
Autorką jest Katarzyna Arczewska – psychoterapeutka uzależnień i psychotraumatolożka, wykładowczyni, absolwentka administracji publicznej oraz pedagogiki resocjalizacyjnej. Od ponad dekady pracuje z osobami uzależnionymi i ich rodzinami w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim oraz w Poradni Leczenia Uzależnień w Tczewie. Na bazie wieloletnich obserwacji i rozmów powstała jej książka „Dno to początek”.
Książka pokazuje, jak nałóg wkrada się krok po kroku — od pozornie kontrolowanego używania do momentu, gdy życie podporządkowane jest substancji. Autorka bez upiększeń opisuje degradację społeczną, zawodową i emocjonalną osób uzależnionych, a także wskazuje ścieżki, które prowadzą do zmiany.
Na spotkaniu Arczewska poruszy m.in.:
- mechanizmy utraty kontroli,
- znaki ostrzegawcze, które często są ignorowane,
- rolę bliskich w rozpoznawaniu i reagowaniu,
- nadzieję i możliwości terapii oparte na doświadczeniu klinicznym.
Wieczór będzie okazją, by usłyszeć bezpośrednio od praktyka — kto i w jaki sposób może liczyć na wsparcie oraz jakie są realne etapy wychodzenia z nałogu.
Czasami wystarczy jedna rozmowa, by zmienić punkt widzenia. Na spotkanie warto przyjść wcześniej — miejsca mogą być ograniczone, a tematy budzą silne emocje i pytania, które prowadzą do konstruktywnej dyskusji.
na podstawie: UM Elbląg.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski Elbląg). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Paweł Chałupka wraca z nowym programem. W Pasłęku będzie o absurdach codzienności

Pielęgniarki i położne uczą się stawiać granice przy łóżku pacjenta

Rolnictwo w wersji 4.0. Uczniowie z Pasłęka sprawdzili, jak pracuje technologia

Ćwiczenia nad miastem i w urzędzie. Służby sprawdzają gotowość na czarny scenariusz

Muzeum w ratuszu coraz bliżej. W Pasłęku rusza ankieta

Młynary znów w rytmie hip-hop. Grand Prix zostało u siebie

Niebieski dzień w pasłęckiej trójce. Lekcja empatii zamiast rywalizacji

Maanam wraca na scenę. W Stawigudzie rusza konkurs z wyjątkową stawką

Pasłęk na niemieckim podium. Aż jedenaścioro uczniów w czołówce województwa

Pasłęk zwalnia tempo. Wieczór z misami i gongami ma przynieść wyciszenie

Raskolnikow wraca na scenę. W Pasłęku zapowiada się mroczny wieczór

Smocza łódź na Elblągu - czas zebrać ekipę i wejść na wodę

Grad i wiatr nie zatrzymały wędkarzy. W Pasłęku padł boleń na 2,58 kg

Pasłęcka wiosna teatralna uderza w smartfony i internetowy hejt
Przydatne dane teleadresowe
- Bursa Szkolna nr 3 w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Elbląski Park Technologiczny w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Warmińsko - Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
