Czy warto kupić automatyczny robot odkurzający?

Chcesz mieć zawsze czyste podłogi, ale nie lubisz biegać co chwilę ze zmiotką lub topornym, dużym odkurzaczem i przepinać kabla? Poznaj odkurzacz automatyczny! Jak sama nazwa wskazuje taki sprzęt wykonuje pracę samodzielnie. Oznacza to, że o wyznaczonych wcześniej przez nas porach maszyna uruchamia się i zaczyna samodzielnie odkurzać.

Zastanawiasz się, jakie funkcjonalności potrafią tak manewrować sprzętem? Zamontowane czujniki i wgrany przez producentów algorytm sprawiają, że urządzenie wykrywa kolejne przeszkody. Oznacza to, że wie, gdzie konkretnie znajdują się ściany czy schody. To pozwala na wykonywanie manewrów, takich jak odbijanie się czy skręcanie, ale też ominięcie skupiska kabli by się w nie nie zaplątać lub ominąć meble, aby nie poobijać ich kantów. Warto sprawdzić ranking odkurzaczy automatycznych, ponieważ niestety nie jest to funkcja domyśla, tylko dostępna w wybranych modelach. Co ciekawe coraz nowsze modele potrafią nawet pokonać progi czy są zaopatrzone w funkcję mycia podłogi – a to już całkowicie eliminuje obowiązek fizycznego dbania o podłogi!

Robot sprzątający a różne powierzchnie

Inteligentny odkurzacz w większości sytuacji radzi sobie bardzo dobrze. Czy jest jednak coś o czy warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu? Taki sprzęt może mieć problem ze zbyt długim runem dywanów (przede wszystkim dywany typu shaggy). Dodatkowo wgrane algorytmy nie zawsze umożliwiają zatrzymanie się robota przed miejscem, w którym odpoczywa nasz zwierzak czy też bawi się dziecko. Warto także wiedzieć, że czujnik schodów znajduje się tylko w lepszych modelach, a ich cena wynosi od 2000 zł wzwyż. Nie każdy ma tez opcję „wirtualnej ściany”, czyli zaznaczenia miejsca którego ma nie przekraczać.

Robot bazowy i stacja dokująca

Aby odkurzacz automatyczny mógł w prawidłowy sposób działać, potrzebuje działającej, naładowanej baterii. Miejsce, które pozwala na całkowite naładowanie sprzętu to stacja dokująca. Gdy tylko urządzenie będzie na wyczerpaniu, możesz umieścić go w bazie, by odzyskał moc. Nowoczesne modele mają wbudowaną funkcjonalność, która sama monituje stan naładowania odkurzacza i przywołuje go do bazy, aby się naładował. Po zakończonym cyklu ładowania robot wraca do przerwanej pracy i dalej odkurza zaplanowane powierzchnie. Jest to możliwe dzięki wykorzystanie podczerwieni. Po zakończeniu sprzątania urządzenie wraca bezpośrednio do bazy i ładuje się od nowa.

Inteligentny sprzęt jest rozwiązaniem, które dotrze w dosłownie każdy zakamarek domu czy mieszkania. Jednocześnie taki zakup pozwala na ogromną oszczędność czasu i jest chwalony przez osoby, które wręcz nienawidzą odkurzania. Dodatkowo technologia ta jest nieustannie rozwijana. Jeżeli ten opis przemawia do Ciebie, to znak, że odkurzacz automatyczny będzie najlepszym rozwiązaniem, jakie możesz sobie zafundować.