YouTuber – opis zawodu

Prowadzenie własnego kanału na serwisie YouTube samo w sobie nie jest pracą zarobkową. A wrzucająca kolejne filmy osoba nie jest w Polsce jeszcze uznawana za oficjalny zawód. Niemniej na prowadzeniu kanału YouTube można zarabiać i do pewnego stopnia się z tego utrzymywać. YouTuber zajmuje się tworzeniem treści, w postaci filmu, który wykonuje samodzielnie, w oparciu o już istniejące materiały na prawie cytatu lub w zespole z innym osobami. Tematyka może być bardzo rozmaita – polityka, ekologia, nauka, kultura, muzyka popularna, publicystyka. Pole do popisu na YouTube jest niemal nieograniczone. YouTuber jednak pamiętać musi o wysokiej jakości materiałach, dostosowywaniu ich do algorytmów, które ułatwiają ich propagowanie wśród nowych widzów oraz o atrakcyjną tematykę skierowaną do sprofilowanego grona użytkowników. Tworzenie materiału wymaga napisania scenariusza, dokonania nagrań, często bardzo długiego montażu, renderowania go w specjalnym programie i publikacji do weryfikacji przez administrację YouTube.

YouTuber – wymagania zawodowe

Żeby zostać YouTuberem nie trzeba żadnych kompetencji, wykształcenia czy większych umiejętności. Założenie kanału jest proste, a wrzucanie dowolny treści nie jest skomplikowane. By jednak zaistnieć, a tym samym zarabiać, materiały muszą być atrakcyjne i dobrze wykonane. Stąd potrzebne są umiejętności montażowe, wiedza na temat przynajmniej podstawowych technikach filmowych, pewna wiedza z zakresu marketingu, reklamy czy PR. Oraz przygotowanie merytoryczne – YouTuber musi mieć wiedzę z tematyki, o której tworzy. To zajęcie dla osób kreatywnych, mających nienaganną dykcję, przyjemny głos, przyjmujących wyzwanie pracy pod presją konkurencji, czasu i wyników.

YouTuber – warunki pracy

Główne zajęcie YouTubera to tworzenie materiałów. Ilość wysiłku, który należy w to włożyć, nie zawsze jest równomierny. Niektóre, np. vlogi, wymagają jedynie przelania w interesujący sposób swoich przemyśleń. Inne wymagają długiego montażu, doboru kadrów, stworzenia kompilacji najlepszych momentów, przeprowadzenia sondy, badań czy reasearchu. Filmy uatrakcyjniają plansze wykonane w programie graficznym, oryginalne pomysł, humorystyczne wstawki. YouTuber pracuje w dużej mierze przed własnym komputerem, w pozycji siedzącej, skupiając wzrok w ekran komputera.

YouTuber – zatrudnienie i zarobki

YouTube nie zatrudnia właścicieli kanału. Rozlicza się z nimi na podstawie zysków z reklam, które otrzymuje w zamian za oglądanie jego materiałów. Konkretna wysokość uzależniona jest od ilości tych wyświetleń, tematyki, pory roku, stopnia popularności YouTubera. Przyjmuje się, że średnio milion wyświetleń daje dla YouTubera zysk około 500 zł wzrost popularności YouTubera i jakość jego materiałów może za to przyciągać uwagę reklamodawców, sponsorów czy kontrahentów, którzy podejmują z właścicielami kanałów współpracę polegającą na umieszczaniu materiałów sponsorowanych, występowaniu na imprezach, w audycjach medialnych lub oficjalnym reprezentowaniu marki.

Źródła: