Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Elbląg

Co warto wiedzieć o odzieży roboczej?

Odzież robocza jest czymś, z czego korzysta wiele osób. Nie ma się temu co dziwić, bo w wielu zawodach istnieje duże ryzyko zabrudzenia odzieży. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, czym jest właściwie odzież robocza i jakie funkcje powinna ona spełniać. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że odzież robocza nie jest tym samym co odzież ochronna, choć bardzo wiele osób nadal myli ze sobą te pojęcia.

Czym jest odzież robocza?

Jak już zaznaczono na wstępie, odzież roboczą wykorzystuje wiele grup zawodowych. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, czym taka odzież w ogóle jest i jakie przepisy regulują kwestie prawne z nią związane. Otóż zgodnie z zasadami BHP, odzież roboczą powinien pracownikom zapewnić pracodawca, co jest zresztą regulowane przez Kodeks pracy. To, kiedy odzież robocza jest wymagana, zależne jest od wielu okoliczności. Jakie jest podstawowe zadanie odzieży roboczej? Otóż przede wszystkim ma ona na celu ochronę odzieży należącej do pracownika. Ma ona uchronić prywatne ubranie przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Niestety, niektóre obowiązki służbowe narażają bowiem naszą odzież na zabrudzenie, a tego chyba każdy z nas wolałby uniknąć. Odzież robocza może mieć różną formę. Wyróżnia się wśród niej fartuchy, a także spodnie, koszule czy kapelusze. Do odzieży roboczej może zaliczać się również obuwie. Wiele zależy od zawodu, jaki wykonuje dany pracownik. Warto zaznaczyć, że odzież robocza powinna być wymieniana tak często, jak jest to konieczne.

Co odróżnia odzież roboczą od odzieży ochronnej?

Jak już wspomniano wyżej, odzież robocza to nie jest to samo co odzież ochronna. Co takiego odróżnia więc od siebie te dwa typy odzieży? Otóż przede wszystkim, odzież ochronna ma za zadanie ochraniać pracownika przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywanej przez niego pracy. Jak zaś zaznaczono wyżej, głównym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona ubrań należących do pracownika. Różnica jest więc dosyć spora. Na jakich stanowiskach pracy odzież ochronna staje się koniecznością? Na postawione w ten sposób pytanie nie da się niestety udzielić odpowiedzi w sposób jednoznaczny. Na pewno jednak odzież ochronna jest niezbędna osobom pracującym w różnego rodzaju laboratoriach, na przykład ze środkami chemicznymi. Przydaje się również, jeżeli pracownik narażony jest na zbyt wysokie bądź też zbyt niskie temperatury. Ponadto, odzież ochronna jest niezbędna, jeżeli pracownik ma wykonywać pracę w deszczu czy w śniegu. Warto nadmienić, że odzieżą ochronną są nie tylko ubrania, ale również obuwie. Ponadto, jej rolę mogą pełnić różnego rodzaju akcesoria. Mogą to być na przykład nakrycia głowy, a także rękawiczki czy okulary ochronne. Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odzieży ochronnej spełniającej wymogi BHP. Wówczas pracownik jest odpowiednio przygotowany do pełnienia swoich obowiązków służbowych. Odzież ochronna, podobnie jak odzież robocza, powinna być wymieniana, gdy ulegnie zniszczeniu. Wówczas może bowiem nie pełnić należycie swojej roli.

Więcej informacji: Sprawdź dodatkowe informacje na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - dowiedz się więcej.