Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Elbląg

Zadbane rolety, czyli wizytówka nowoczesnego mieszkania

Rolety to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie, pod warunkiem, że będziemy o nie dbać. Nie każdą roletę można tak po prostu zdjąć i uprać. Zobacz, jak sprawić, by rolety zawsze wyglądały jak nowe.

Jak czyścić rolety klasyczne

Rolety klasyczne mają to do siebie, że są bardzo ładne, proste w obsłudze i trwałe. Do tego stopnia, że nie można ich zdemontować do prania lub czyszczenia. Teoretycznie jest to wykonalne, ale prawdopodobnie niezbędna będzie wizyta fachowca, który to zrobi. W warunkach domowych trzeba sobie radzić inaczej. Ponadto trzeba pamiętać, że impregnowana tkanina nie nadaje się do tradycyjnego prania.

Ponieważ klasycznej rolety nie da się zdjąć z okna, trzeba o nią dbać regularnie. Warto wyrobić sobie nawyk odkurzania rolety przynajmniej raz w tygodniu. Przyda się do tego osobna szczotka do odkurzacza, którą nie będziemy czyścić innych powierzchni.

Jeśli na rolecie pojawi się plama, nie powinniśmy sięgać po detergenty, to ostateczność. Na początek wystarczy wilgotna ściereczka lub gąbka, większość plam uda się w ten sposób usunąć.

Jest też inny sposób. Ponieważ tkaniny, z których szyje się klasyczne rolety, są powlekane specjalną, gumowaną powierzchnią, można spróbować wykorzystać… zwykłą gumkę do ścierania. Jednak trzeć należy bardzo ostrożnie.

Jak czyścić rolety rzymskie

Z roletami rzymskimi jest i łatwo, i trudno. Łatwo, bo są szyte z tych samych tkanin co zasłony (lub firany, jeśli nasze rolety rzymskie zastępują firanki), trudno, bo ich demontaż wymaga wprawy i za pierwszym razem bywa kłopotliwy. Jednak niewątpliwie bardzo dużym plusem rolet rzymskich jest możliwość zdjęcia ich z okna i uprania w pralce. Przy okazji możemy, podobnie jak firanki i zasłony zaciemniające , okresowo zmieniać rolety na inne.

Przed praniem rolety rzymskie trzeba zdemontować. Zaczynamy od zdjęcia rolety z listą z uchwytów, rozwiązujemy sznurki, usuwamy fiszbiny, listwę i drążki obciążające. Jeśli mamy w domu więcej rolet w różnych rozmiarach i pierzemy wszystkie razem, dobrze jest zapakować oddzielnie akcesoria do każdej rolety i opisać je. Ułatwi to późniejszy ponowny montaż.

Samo pranie rolet rzymskich jest łatwe. Robimy to tak samo, jak pierzemy zasłony lub firanki. Przed praniem trzeba sprawdzić, z jakiej tkaniny została uszyta roleta i w zależności od tego podjąć odpowiednie kroki. W każdym przypadku warto do ostatniego płukania dodać płynu zmiękczającego o przyjemnym zapachu.

Jak czyścić rolety dzień noc

Rolety dzień noc, podobnie jak klasyczne rolety, są montowane na stałe. Dlatego też dbałość o ich czystość powinna stać się nawykiem i przynajmniej raz w tygodniu roletę trzeba odkurzyć. Najwygodniej robić to odkurzaczem, ale można użyć też miotełki do kurzu lub miękkiej ściereczki. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie moczymy jej.

W przypadku poważniejszych zabrudzeń najlepiej jest użyć wilgotnej szmatki lub miękkiej gąbki, a jeśli sama woda okaże się nieskuteczna, dodać odrobinę płynu do prania tkanin delikatnych lub płynu do naczyń w przypadku tłustych plam. Nie zaleca się czyszczenia rolet rzymskich wodą z dodatkiem proszku do prania.

Jak często czyścić rolety, by wyglądały jak nowe

Częstotliwość prania lub czyszczenia rolet uzależniona jest od potrzeb. Jeśli w naszym domu kurz zbiera się wyjątkowo szybko, odkurzanie raz w tygodniu może być za rzadkie. Jeśli jednak mieszkamy wysoko i kurzu jest mniej, możemy czyścić rolety rzadziej.

Rolety rzymskie pierze się w zależności od potrzeb, podobnie jak zasłony lub firany. Je także warto raz na jakiś czas odkurzyć.