Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Elbląg

Remontowi łazienki często towarzyszy szereg istotnych pytań, które nie możemy pozostawić bez odpowiedzi. Jakie płytki wybrać? Co z umywalką? Wanna czy prysznic? A jeśli prysznic, kabiny prysznicowe z brodzikiem czy bez? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a nasza decyzja zależy od naszych preferencji oraz od warunków, jakie oferuje nam nasza łazienka.

Wanna sprawdza się jedynie w przypadku większych łazienek, gdzie zagospodarowanie przestrzeni nie jest aż tak wymagające. Sprawa ma się odwrotnie w przypadku łazienek małometrażowych, w których najczęściej poleca się kabiny prysznicowe o optymalnych wymiarach. Jeśli zdecydowaliśmy się na kabinę prysznicową, to ma ona być wyposażona w brodzik czy lepiej z niego zrezygnować?

Plusy i minusy kabin prysznicowych z brodzikiem i bez

Zarówno kabiny z brodzikiem, jak i bez niego posiadają wielu zwolenników. Jednak warto obiektywnie spojrzeć na tę kwestię i „na chłodno” przeanalizować wszelkie za i przeciw.

Kabiny prysznicowe z głębokim brodzikiem będą rozwiązaniem szczególnie przydatnym dla młodych rodziców, którzy sami nie potrafią zrezygnować z niezwykle praktycznej funkcji prysznica, jednocześnie myśląc o najmłodszych. Brodzik doskonale sprawdza się jako zamiennik wanny do sprawnego i bezpiecznego mycia naszych pociech, co jest możliwe dzięki wysokim krawędziom prysznicowego brodzika. Brodzik jest również dogodnym miejscem do mycia naszych czworonogów czy zrobienia szybkiego prania najpotrzebniejszych rzeczy.

Prysznic z brodzikiem może znacznie utrudnić życie i codzienne dbanie o higienę osobom, które mają ograniczone zdolności motoryczne. Głęboki brodzik często stanowi przeszkodę nie do sforsowania, szczególnie dla osób na wózkach inwalidzkich. Problem rozwiązuje kabina prysznicowa bez brodzika, do której dostęp jest niekwestionowanie bardziej przystępny. Warto również zamontować kabinę z szerokimi drzwiami przesuwnymi, które dają możliwość wjechania do kabiny nawet na wózku inwalidzkim.

Wady i zalety prysznica z brodzikiem

Prysznic bez brodzika jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu. Brodzik często przysparza nam wiele trudności z jego czyszczeniem, szczególnie gdy musimy zmierzyć się z uciążliwym kamieniem czy osadem z mydła. Czyszczenie podłogi w kabinie bez brodzika nie wymaga od nas zbyt dużego wysiłku. Należy jednak regularnie myć fugi między płytkami, które są istnym składowiskiem brudu i bakterii.

Brodzik sprawdza się również w przypadku, gdy nasza łazienka jest nieco niewymiarowa lub posiada nadprogramowe wnęki czy nierówności. Brodzik często ma narzucone z góry kształty i wymiary, dlatego też w niektórych przypadkach dopasowanie odpowiedniego brodzika jest niemożliwie. Brak brodzika otwiera przed nami wiele możliwości i kombinacji, które pomogą wykorzystać przestrzeń z pozoru nie nadającą się do zabudowy kabiną prysznicową.

Kabina prysznicowa bez brodzika, oprócz zalet praktycznych, posiada również wiele walorów estetycznych, które często decydują o jej zakupie. Szklane kabiny prysznicowe z transparentnymi ściankami optycznie powiększają przestrzeń, co jest niezwykle ważne w małych łazienkach. Ponadto szklane konstrukcje o minimalistycznym wyglądzie doskonale adaptują się w każdą przestrzeń, dzięki czemu otrzymujemy łazienkę o nowoczesnym designie.

Jeśli chodzi o koszty związane z zakupem i montażem kabin prysznicowych, opcja z brodzikiem jest zdecydowanie bardziej przystępna cenowo. Instalacja brodzika nie wymaga aż takiej precyzji jak przygotowanie podłogi pod kabinę w celu dostosowania jej powierzchni do swobodnego odpływu wody.