UM Elbląg: O Armii Radzieckiej w Polsce

2 min czytania

czytElnia to cykl spotkań autorskich, które będą odbywały się w Bibliotece Elbląskiej przez cały rok. Gośćmi pierwszego spotkania będą: Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik autorzy książki Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce”. Zapraszamy w poniedziałek, 18 marca, o godz. 18.00 do sali kinowej biblioteki (ul. św. Ducha 3-7). Wstęp wolny.

O autorach:

Julia Wizowska urodzona w Kazachstanie i wychowana w duchu szacunku dla sowieckich wojskowych, oraz Grzegorz Szymanik Polak, wyrosły w pogardzie do armii radzieckiej, przybliżają historie bohaterów zza obu stron muru. Opisują życie w radzieckich bazach wojskowych i pokazują, w jaki sposób koszary nieproszonej armii” przez dekady były codziennym elementem otaczającego nas krajobrazu. W ten sposób powstała reporterska opowieść o tym, co wrasta w człowieka niezauważone i potrafi być trwalsze niż beton i wieczne imperia.

O książce:

Pragniesz przeżyć przygodę swojego życia? Z nami zwiedzisz bunkry i poczujesz się jak Janek z Czterech pancernych!” krzyczy tandetna ulotka. Manewry wojskowe, military shows, paintball dla znudzonych pracowników korporacji. Życie po życiu radzieckich poligonów, państwa w państwie, które rozporządzało nie tylko czołgami, śmigłowcami i głowicami atomowymi, ale prowadziło także szpitale, szkoły, kina i piekarnie. Po jednej stronie muru tęskniący za domem żołnierze, często niezdyscyplinowani, niedożywieni i prowadzący nielegalne biznesy, po drugiej Polacy zbuntowani wobec agresji radzieckich sąsiadów, ale też skłonni do romansów i przyjaźni ponad podziałami.

Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

Kolejny gość w ramach cyklu # czytElnia: Wojciech Górecki, spotkanie wokół książki Buran. Kirgiz wraca na koń” (29 marca, godz. 18.00)

Urząd Miejski w Elblągu, https://www.elblag.pl/, elblag.eu/index.php/kultura-38445/13166-o-armii-radzieckiej-w-polsce

Autor: krystian