Muzeum w ratuszu coraz bliżej. W Pasłęku rusza ankieta

W pasłęckim ratuszu może wreszcie rozgościć się nowe miejsce z opowieścią o mieście. Gmina przygotowuje projekt rewitalizacji zabytkowego gmachu i jednocześnie sprawdza, jakiej placówki naprawdę oczekują mieszkańcy oraz osoby odwiedzające Pasłęk. Zanim pojawią się gabloty i ekspozycje, do głosu ma dojść codzienna wiedza tych, którzy znają miasto najlepiej.
- Zabytkowy ratusz ma dostać drugie życie
- Ankieta ma dopasować ofertę do oczekiwań
Zabytkowy ratusz ma dostać drugie życie
Gmina Pasłęk pracuje nad przedsięwzięciem, które łączy odnowienie historycznego Ratusza Miejskiego z utworzeniem w jego wnętrzach „Muzeum w Pasłęku”. Nowa przestrzeń ma działać w ramach Biblioteki Publicznej w Pasłęku, a więc nie jako zamknięty magazyn pamiątek, lecz miejsce bardziej otwarte, osadzone w miejskim rytmie i dostępne dla różnych grup odbiorców.
Z założenia ma to być placówka pokazująca historię miasta oraz dziedzictwo kulturowe regionu. Wśród ważnych wątków pojawia się także Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego, czyli jeden z tych tematów, które od razu łączą lokalną opowieść z szerszą mapą Warmii i Żuław. To właśnie taki zakres może sprawić, że muzeum nie będzie wyłącznie kroniką przeszłości, ale miejscem, do którego zagląda się także po kontekst.
Ankieta ma dopasować ofertę do oczekiwań
Samorząd chce teraz sprawdzić, czego od przyszłej placówki oczekują mieszkańcy, turyści i osoby zainteresowane historią regionu. Krótka ankieta ma pomóc ustalić, jaki kierunek powinny mieć ekspozycje, sposób prezentacji zbiorów i cała muzealna oferta.
Zebrane odpowiedzi posłużą również do przygotowania analizy popytu, potrzebnej w dokumentacji aplikacyjnej projektu. To ważny etap, bo od takich danych zależy nie tylko opis inwestycji na papierze, ale też jej późniejsza wiarygodność i szansa na realne ożywienie zabytkowego wnętrza. W tle pozostaje prosta myśl: jeśli muzeum ma żyć, musi zostać zaprojektowane nie tylko dla historii, ale i z udziałem tych, którzy będą do niego wracać.
na podstawie: Urząd Miejski w Pasłęku.
Ostatnie Artykuły

Paweł Chałupka wraca z nowym programem. W Pasłęku będzie o absurdach codzienności

Pielęgniarki i położne uczą się stawiać granice przy łóżku pacjenta

Rolnictwo w wersji 4.0. Uczniowie z Pasłęka sprawdzili, jak pracuje technologia

Ćwiczenia nad miastem i w urzędzie. Służby sprawdzają gotowość na czarny scenariusz

Muzeum w ratuszu coraz bliżej. W Pasłęku rusza ankieta

Młynary znów w rytmie hip-hop. Grand Prix zostało u siebie

Niebieski dzień w pasłęckiej trójce. Lekcja empatii zamiast rywalizacji

Maanam wraca na scenę. W Stawigudzie rusza konkurs z wyjątkową stawką

Pasłęk na niemieckim podium. Aż jedenaścioro uczniów w czołówce województwa

Pasłęk zwalnia tempo. Wieczór z misami i gongami ma przynieść wyciszenie

Raskolnikow wraca na scenę. W Pasłęku zapowiada się mroczny wieczór

Smocza łódź na Elblągu - czas zebrać ekipę i wejść na wodę

Grad i wiatr nie zatrzymały wędkarzy. W Pasłęku padł boleń na 2,58 kg

Pasłęcka wiosna teatralna uderza w smartfony i internetowy hejt
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie - Delegatura w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Warmińsko - Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Kuratorium Oświaty w Olsztynie - kontakt, godziny, informacje
- Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie, Oddział w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
- Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 2 w Elblągu - kontakt, godziny, informacje
