Regulacje prawne dotyczące pobieranie komórek, tkanek i narządów od zmarłych osób w celu ich przeszczepienia określone są w ustawie z dnia 1 lipca 2005 rokuo pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (tj. Dz. U. z 2020r., poz. 2134 z późn. zm.)

Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia lub pobrania komórek lub tkanek w celu ich zastosowania u ludzi można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni (art. 5 ust 1 – 3 cyt. powyżej ustawy).

Sprzeciw można wyrazić:

  1. poprzez wpis w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich;
  2. poprzez pisemne oświadczenie zaopatrzone we własnoręczny podpis;
  3. poprzez ustne oświadczenie złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego.

                                 Powyższy przepis stosuje się również do sprzeciwu wyrażanego przez przedstawiciela ustawowego. Osoba, która zgłosiła swój sprzeciw, może w każdym czasie zdecydować o jego cofnięciu. (art. 6 ust 1, 2, 4 ww. ustawy)

 

Przedstawione informacje mają charakter informacyjny. Decyzja o (nie)oddaniu po śmierci swoich narządów należy do każdego z nas.

 

info: Iwona Martynowicz BPZ