Jak znaleźć pracę w Elblągu bez doświadczenia?

Szukasz zatrudnienia w Elblągu, ale nie masz doświadczenia? Sprawdź, jak zwiększyć szanse na znalezienie ciekawej i satysfakcjonującej pracy, a także gdzie szukać nowego pracodawcy.

Brak doświadczenia a kompetencje i kwalifikacje

Brak doświadczenia nie musi być przeszkodą w znalezieniu pracy. W serwisach takich jak GoWork.pl aż roi się od ogłoszeń dla osób bez doświadczenia. Wiele zawodów z zasady wymaga przejścia poszczególnych szczebli zawodowych, a firmy z chęcią szkolą nowe osoby, które wchodzą na miejsce awansowanych, lojalnych pracowników. Przy wyborze swojej ścieżki postaraj się zastanowić się nad kompetencjami wynikającymi ze zdobytego wykształcenia czy odbytych szkoleń, a także nad kwalifikacjami, które definiują przydatność w danej branży. Może się okazać, że mimo braku doświadczenia, posiadasz lepsze kompetencje lub kwalifikacje do wykonywania danego zawodu niż inni kandydaci. Na przykład osoba z uprawnieniami na wózek widłowy może mieć większe szanse na otrzymanie pracy na magazynie, nawet jeżeli to byłaby jego pierwsza praca, niż kandydat bez takich dokumentów. Osoba znająca języki obce może szybciej znaleźć pracę na infolinii niż konkurencja bez takich kompetencji, zwłaszcza jeśli jest za pan brat z obsługą komputera.

Gdzie aplikować, żeby dostać pracę?

Pierwsze kroki skieruj w swoje wymarzone miejsca. Być może w okolicy znajduje się dobry salon kosmetyczny lub fryzjerski, w którym mogłabyś pracować, albo restauracja, która zawsze ci imponowała, czy hotel, który zatrudniłby cię na recepcji, do obsługi pięter czy w dziale technicznym... Takie miejsca mogą potrzebować nie tylko osoby z doświadczeniem, ale i stażystów. 

Szukając pierwszej lub nowej pracy możesz także zarzucić sieci szerzej i przeszukać Internet w poszukiwaniu ogłoszeń z ofertami w twoim mieście (np. Elblągu) lub zdalnej. Ta druga opcja daje obecnie szerokie możliwości znalezienia zatrudnienia poza miejscem zamieszkania. 

Alternatywą do pracy zdalnej jest też praca hybrydowa, wymagająca pojawienia się czasem w biurze. Zastanów się, czy jesteś gotowy od czasu do czasu przemierzyć nawet większą odległość, aby otrzymać ciekawą pracę.

Jak napisać CV nie mając doświadczenia?

W CV, które nie będzie zawierało historii zawodowej, powinieneś umieścić ścieżkę edukacji i wyszczególnić kompetencje. Aplikując do konkretnych firm zastanów się, czego one tak naprawdę potrzebują. Część wymagań jest zwykle wymienionych w ogłoszeniu. Nie zrażaj się jeśli nie odpowiadasz w 100% oczekiwaniom. Zastanów się raczej, jak twoje umiejętności pozwolą odnaleźć się na tym stanowisku i wpisz je do CV. Zwróć uwagę na ogłoszenia, w których dodatkowe, "mile widziane" kompetencje odpowiadają twoim zdolnościom. Na przykład, jeśli do obsługi sklepu internetowego potrzeba osoby z podstawowymi umiejętnościami edycji grafiki, a ty nauczyłeś się korzystać z Photoshopa, to jest to twój atut.

Co jeśli nie mogę znaleźć pracy na wymarzonym stanowisku?

Nie zniechęcaj się. Zastanów się, jaka praca pomoże Ci zdobyć doświadczenie, przydatne do sięgnięcia po dane stanowisko w przyszłości. Jeśli marzysz o byciu szefem kuchni, a nie możesz znaleźć pracy jako kucharz w luksusowej restauracji, może będziesz musiał czasowo pracować w mniej prestiżowym miejscu, aby za pół roku wrócić do wymarzonego lokalu i powiedzieć, że czujesz klimat i chcesz się rozwijać. Albo zamiast pracy w recepcji hotelowej otrzymasz pracę w Call Center i po jakimś czasie wpiszesz w CV nową kompetencję - umiejętności interpersonalne zdobyte podczas obsługi klienta. Trzymamy kciuki, żebyś znalazł wymarzoną pracę i zdobył doświadczenie, które pomoże godnie zarabiać i pracować w wymarzonym środowisku.