Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Elbląg

Odzież ochronna a odzież robocza- zastosowanie

Trudne warunki pracy wiążą się z koniecznością zastosowania specjalistycznej odzieży, której głównym celem jest ochrona przed ewentualnym, toksycznym wpływem szkodliwych czynników. Dzięki jej zastosowaniu można uniknąć wielu urazów spowodowanych wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego zaleca się, aby zadbać o właściwe zabezpieczenie podczas wykonywania trudnych zawodów. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej oraz kiedy dokładnie zastosować dany typ.

Odzież ochronna- rodzaje

Odzież ochronna to rodzaj odzieży pracowniczej, są to specjalistyczne ubrania, które aby mogły zostać zastosowane muszą spełniać wszystkie wymogi i warunki związane z poszczególnymi zadaniami, jakie ma do wykonania pracownik. Warto dodać, iż przede wszystkim ma ona na celu ochronić człowieka przed szkodliwym i niebezpiecznym dla zdrowia działaniem czynników, które spowodowane są poprzez warunki jakie panują w środowisku pracy. Wśród rodzajów odzieży ochronnej można wyróżnić między innymi:

  • kombinezony
  • płaszcze i fartuchy
  • buty
  • rękawice i kaski
  • gogle oraz maseczki
  • a także wiele innych, które możesz znaleźć na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl - w asortymencie sklepu BHP

Czy wiesz że odzież ochronna może być nieprzemakalna, żaroodporna, a także olejoodporna i kwasoodporna? Bowiem jest to uzależnione od zakresu i czynników, które zagrażają pracownikowi. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż stanowi solidne zabezpieczenie, które nie tylko chroni ale także znacząco poprawia komfort i jakość pracy. Pracownik dzięki zastosowaniu odzieży ochronnej może zdecydowanie bardziej swobodnie się poruszać, oraz wykonywać bardzo skomplikowane i trudne prace z użyciem szkodliwych i groźnych materiałów. W obecnym czasie na rynku znaleźć można bogaty i urozmaicony asortyment w tej branży, aczkolwiek zaleca się, aby wybierać tylko i wyłącznie najwyższą jakość. Jest to bardzo istotne, gdyż margines błędu jest naprawdę minimalny a jego skutkiem może być zagrożenie zdrowia a w niektórych przypadkach nawet życia pracownika!

Ubrania robocze

Ubrania robocze bardzo często mylone są z odzieżą ochronną, aczkolwiek ich zastosowanie jest bardzo dokładnie i precyzyjnie uregulowane poprzez obowiązujące przepisy BHP. Należy pamiętać, iż ubrania robocze to odzież, która zakładana jest przede wszystkim podczas pracy w warunkach, które nie są szkodliwe dla zdrowia, jednakże mogą silnie brudzić odzież. Odzież robocza znajduje również zastosowanie w przypadku zwiększonej możliwości uszkodzenia własnych ubrań. Istotne, o czym warto pamiętać, iż ubrania robocze w przeciwieństwie do odzieży ochronnej nie posiadają odporności na czynniki toksyczne. Jest to szczególnie ważne podczas zakupu, bowiem często dochodzi do pomyłek wymaganych elementów ubioru. Odzież robocza wykorzystywana jest dosyć często na kuchni oraz w medycynie. Każdy pracownik powinien wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek zapewnić mu odpowiednią odzież ochronna lub roboczą, ponieważ niewywiązanie się z tego obowiązku może przyczynić się do bardzo poważnych konsekwencji! Należy pamiętać, iż odzież robocza to nie to samo co odzież ochronna, jednakże zarówno jeden jak i drugi typ powinien odznaczać się najwyższą jakością, bowiem dzięki temu zyskać można pewność i gwarancje bezpiecznej pracy w trudnych warunkach!