Produkcja konstrukcji stalowych – jak wygląda krok po kroku?

Konstrukcje stalowe obecnie coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle, logistyce oraz usługach. Hale stalowe są ekonomiczne, ich budowa jest szybka, a gotowe budynki można w łatwy sposób dostosować do potrzeb wielu branż. Jak wygląda produkcja modułowych hal stalowych krok po kroku?

Krok pierwszy – projekty hal stalowych

Firmy produkujące i montujące modułowe hale stalowe realizację zamówień rozpoczynają od przygotowania projektu. Projekty hal stalowych obejmują elementy nośne obiektu, obudowy ścian, dach oraz podłogi, stolarkę i wykończenia. Krok ten jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu produkcja konstrukcji stalowych zostaje dopasowana do potrzeb inwestora, a firma może uniknąć niepotrzebnych strat materiału. Budowa magazynów, hal produkcyjnych, obiektów sportowych czy usługowo-handlowych musi zostać dopasowana do konkretnych potrzeb, które zostaną wzięte pod uwagę już na etapie projektu (m.in. wytrzymałość nośna budynku, jego powierzchnia użytkowa, wysokość, wentylacja).

Krok drugi – przygotowanie i czyszczenie stali

Pierwszym krokiem jest przygotowanie blach, z których powstanie konstrukcja. Bardzo ważne jest uzyskanie czystości powierzchni po śrutowaniu (parametry określone są w normie PN-ISO 8501-1: Sa21). Po oczyszczeniu mechanicznym, przystępuje się do oczyszczenia materiału w komorze.

Krok trzeci – cięcie stali

Kolejnym krokiem, który podejmuje firma produkująca konstrukcje stalowe w Warszawie lub innej lokalizacji, jest cięcie blach stalowych. Obecnie do cięcia profili i kształtowników stosuje się automatyczne przecinarki taśmowe. Posiadają one układ nożycowy oraz poziomy. Układy nożycowe sterowane są konwencjonalnie, a poziome za pomocą sterowania numerycznego. Kolejnym krokiem jest przycięcie profili kształtowych i blach do odpowiedniej grubości (do 25 mm) za pomocą nożyc gilotynowych. Blachy ze stali węglowych o grubości do 300 mm tnie się za pomocą sterowanych numerycznie wypalarek. Do cięcia blach ze stali stopowych i metali nieżelaznych wykorzystuje się cięcie plazmowe. Proste odcinki blach przycina się za pomocą cięcia gazowego półautomatycznego.

Krok czwarty – plastyczna obróbka metali

Budowa hal magazynowych czy produkcyjnych wymaga przygotowania blach o odpowiednich kształtach. Przycięte do odpowiednich rozmiarów blachy kształtuje się za pomocą prasy krawędziowej. Wykorzystuje się obróbkę krawędziową PXA – 250/5600 dla blach o wymiarach maksymalnych 1000 x 24 oraz 5000 x 10 oraz obróbkę TruBend 8600-40. Bardzo ważne jest wyprostowanie poszczególnych arkuszy blachy oraz detali wykończeniowych. Kolejnym krokiem jest zwijanie blach na walcach.

Krok piąty – spawanie

Produkcja konstrukcji stalowych wymaga spawania wcześniej przygotowanych elementów.

Spawać można stal:

  • węglową,

  • niskostopową,

  • kwasoodporną,

  • nierdzewną.

Obecnie firmy wykorzystują m.in. spawanie łukiem krytym, spawanie łukowe elektrodą otuloną lub elektrodą nietopliwą. W branży konstrukcji stalowych wykorzystywane jest również spawanie półautomatyczne w osłonie gazów ochronnych.

Spawanie elementów stalowych wymaga bardzo dużej precyzji, ponieważ od tego uzależniona jest nie tylko estetyka wykonanej konstrukcji, ale także jej wytrzymałość oraz odporność na korozję.

Krok szósty – kontrola

Podczas produkcji konstrukcji stalowych bardzo duże znaczenie ma kontrola wykonanych spoin. W tym celu stosuje się zaawansowane badania. Spoiny sprawdzane są wizualnie, ultradźwiękowo, radiograficznie oraz magnetyczno-proszkowo. Producenci wykonują również szereg innych specjalistycznych badań (m.in. próby twardości, próby zginania, próby stycznego rozciągania oraz próby łamania złącza).