Wnioski do planu ogólnego – złóż swoje propozycje
Mieszkańcy Elbląga mają możliwość wpływu na przyszłość swojego miasta. Do 30 czerwca można składać wnioski do planu ogólnego, który będzie kluczowym dokumentem decydującym o zagospodarowaniu przestrzennym.
  1. Termin składania wniosków mija 30 czerwca.
  2. Plan ogólny zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań.
  3. Wnioski można składać w formie papierowej i elektronicznej.
  4. Dokument będzie obowiązywał do 31 grudnia 2025 roku.

Plan ogólny to nowa forma dokumentu planistycznego, który będzie obowiązywał na terenie całego miasta. Uchwała o przystąpieniu do jego opracowania została przyjęta przez radnych 14 marca 2024 roku. Celem tego dokumentu jest zastąpienie dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Warto podkreślić, że każda gmina w Polsce jest zobowiązana do uchwalenia takiego planu do końca 2025 roku.

Wnioski do planu ogólnego mogą składać wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Dokument ten będzie miał znaczenie nie tylko dla planów miejscowych, ale także dla decyzji o warunkach zabudowy oraz lokalizacji inwestycji celu publicznego. To szansa dla mieszkańców, aby wpłynąć na rozwój swojego otoczenia.

Składanie wniosków jest możliwe na kilka sposobów. Można to zrobić osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego, wysyłając dokumenty pocztą na adres ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg, lub elektronicznie poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

Wnioski powinny zawierać imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy, adres zamieszkania lub siedziby oraz adres poczty elektronicznej, jeśli taki posiada. Ważne jest również wskazanie, czy wnioskodawca jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem. Forma składania wniosków jest określona w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r.

Warto zaznaczyć, że wnioski do strategicznej oceny oddziaływania na środowisko można składać w formie pisemnej w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego, ustnie do protokołu w Departamencie Urbanistyki i Architektury lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Nie przegapcie tej okazji, aby wpłynąć na kształtowanie przestrzeni, w której żyjemy. Każdy głos ma znaczenie!


Według informacji z: UM Elbląg