Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że obecnie większość naszego życia dzieje się w Internecie. Codziennie przeglądamy posty znajomych, publikujemy własne zdjęcia, rozmawiamy przez komunikatory internetowe. Kupujemy w sieci, oglądamy filmy, gramy, a nawet możemy dzięki niej pracować nie wychodząc z domu. Odkładając na bok kwestie zdrowotne (wiele godzin przed ekranem), prawdziwości internetowych relacji czy kontaktu z innymi ludźmi, nie można zaprzeczyć, że Internet dał nam wielkie możliwości. Także dla biznesu, który ma teraz opcję dotarcia do potencjalnych klientów z całego świata. Dlatego jeśli chcesz poszerzyć swoje wpływy, a co za tym idzie zwiększyć zyski, musisz mieć stronę internetową.

Własna strona www - jak zacząć?

Tworzenie serwisów internetowych nie jest rzeczą prostą, ale jeśli masz dużo czasu i samozaparcia to z całą pewnością jesteś w stanie to zrobić. Jednak zanim ruszysz do projektowania najpiękniejszego portalu na świecie warto zatrzymać się na chwilę i zrobić jedną ważną rzecz. Mianowicie ustalić jasny cel Twojej strony. Może brzmi to banalnie, ale jest niezwykle istotne ponieważ wygląd i funkcjonalność serwisu takiego jak np. sklep internetowy to nie jedynie sztuka dla sztuki. Wszystkie elementy muszą być konkretnie dobrane do określonego celu jakim jest sprzedaż produktów. Jeśli klient wejdzie na naszą stronę i nie będzie wiedział gdzie ma kliknąć żeby coś znaleźć to polegliśmy na całej linii. Współcześni internauci nie są zbyt cierpliwi i jeśli szybko nie znajdą interesujących ich przedmiotów czy usług, to zwyczajnie pójdą gdzieś indziej, a nam zarobek przejdzie koło nosa. Nawet najładniejsza strona będzie bezużyteczna jeśli nasz potencjalny klient nie będzie w stanie się na niej odnaleźć. Dlatego samo menu oraz wszystkie pozostałe elementy powinny być proste, nieprzekombinowane i ogólnie ułatwiające użytkownikowi życie, zamiast nadmiernie je komplikować.

Nie bez kozery praktycznie wszystkie sklepy trzymają się pewnych utartych schematów jak np. podziału podstron na „Oferta”, „Aktualności” i „Kontakt” (lub lekko odmienne ich warianty). Po prostu wystarczy jeden rzut oka by dokładnie wiedzieć gdzie kliknąć by odnaleźć dane czy produkty, których szukamy.

Pierwsze kroki projektowania serwisu internetowego

Jeśli już masz jasny cel to możesz przejść dalej. Jedną z ważniejszych zasad przy projektowaniu portalu jest minimalizm. Oczywiście, że chcesz żeby Twoja strona była jak najlepsza, ale wystrzegaj się myślenia – im więcej, tym lepiej. System działania „a wrzucę jeszcze to, i to, i to” nie jest dobrym sposobem tworzenia strony. Ogranicz się do niezbędnych elementów, które będą od razu nakierowywać użytkownika na konkretne treści. Co nie znaczy, że nie można delikatnie manipulować... nie, to brzydkie słowo. Delikatnie nakierowywać potencjalnych klientów. Nic nie stoi na przeszkodzie aby na starcie witryny przywitać internautę banerem w stylu „pewnie trafiłeś tu szukając szkła hartowanego, ale zobacz jakie mamy fajne pasujące do niego etui”.

Kolejna zasada to eliminowanie zbędnych treści. Wszystko co może odciągać uwagę użytkownika od naszego celu jest do wyrzucenia. Serwis musi być jasny i czytelny. Nadmiar wodotrysków i upiększeń sprawia tylko, że klient jest bardziej rozkojarzony, a nierzadko też zwyczajnie zirytowany, szczególnie licznymi wyskakującymi okienkami.

Podstawy projektowania stron internetowych

Najważniejsza zasada portalu www – konsekwencja

Dokładnie tak. Konsekwencja w projektowaniu jest niesamowicie istotna. Jeśli na stronie głównej użyliśmy jednego rodzaju fontu to lepiej trzymać się go również na pozostałych podstronach. Inny krój liter na każdej z nich raczej odstraszy użytkownika, który będzie zachodził w głowę o co tu chodzi. Podobnie jeśli chodzi o układ strony, grafiki czy formatowanie treści. Jeśli wszystkie będą oparte na pewnym schemacie, będą wyglądały profesjonalnie. A profesjonalna strona budzi zaufanie klientów.

Wszystkie porady zawarte w tym tekście to tylko kropla w morzu projektowania portali internetowych. Jednak od czegoś trzeba zacząć, prawda? A jak to mówią – kropla drąży skałę. A systematyczna i przemyślana praca z całą pewnością przyniesie w końcu efekty.