Finał Elbląskiego Festiwalu Organowego z udziałem Andreasa Jettera
Już wkrótce odbędzie się finałowy koncert II Elbląskiego Festiwalu Organowego, który zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Wystąpi Andreas Jetter, światowej klasy organista i dyrygent, którego korzenie sięgają naszego miasta. To doskonała okazja, by usłyszeć unikalne dzieła związane z Elblągiem.
  1. Finałowy koncert II Elbląskiego Festiwalu Organowego.
  2. Występ Andreasa Jettera, wybitnego organisty i dyrygenta.
  3. Repertuar z dziełami związanymi z Elblągiem.
  4. Organizatorzy i patroni wydarzenia.

Już 16 czerwca 2024 r. o godz. 19.00 w kościele pw. św. Wojciecha odbędzie się finałowy koncert tegorocznej edycji Elbląskiego Festiwalu Organowego. Wystąpi Andreas Jetter, znany organista i dyrygent, który od 2010 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chur w Szwajcarii. Jetter ma silne korzenie związane z Elblągiem, co czyni ten koncert szczególnie wyjątkowym.

Andreas Jetter, urodzony w 1978 roku, jest absolwentem prestiżowych uczelni muzycznych w Esslingen, Rottenburgu, Trossingen oraz Tybindze. Studiował również w Moskwie, gdzie z wyróżnieniem ukończył studia na fortepianie i dyrygenturę w Instytucie Rachmaninowa przy Konserwatorium Czajkowskiego. Jako pierwszy zagraniczny stypendysta Federacji Rosyjskiej zdobył „Czerwony Dyplom”. Jego kariera obejmuje występy w najważniejszych katedrach, kościołach oraz salach koncertowych na całym świecie.

Repertuar finałowego koncertu został starannie dobrany, aby podkreślić związki z Elblągiem. Jak podkreśla kierownik artystyczny Festiwalu, Bartosz Skop, będzie to „swoista podróż w czasie”. Najstarszym utworem, który usłyszymy, będzie „Epithalamion” – radosny utwór na uroczystości ślubne, wydany w 1616 roku przez Martina Raphuna, organistę kościoła Trzech Króli w Elblągu. Będzie to pierwsze od dziesięcioleci publiczne wykonanie tego zapomnianego dzieła.

W programie koncertu znajdą się również kompozycje Friedricha Wilhelma Markulla, który przez ponad pół wieku pełnił funkcję pierwszego organisty Kościoła Mariackiego w Gdańsku, ale Elbląg uznawał za swoje rodzinne miasto. Usłyszymy jego Preludia chorałowe oraz sonatę na temat chorału „Nun danket alle Gott”.

Wielką atrakcją będzie także postać Maxa Gulbinsa i jego sonata nr 1 c-moll op. 4, skomponowana w czasie, gdy pracował w Elblągu jako kantor kościoła Trzech Króli. Mimo że w naszym mieście pracował jedynie w latach 1900-1907, ten okres uznaje się za najważniejszy w jego twórczości.

Organizatorami II Elbląskiego Festiwalu Organowego są Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, parafia pw. św. Wojciecha, parafia pw. św. Mikołaja oraz Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli dr Michał Missan, Prezydent Elbląga oraz dr Jacek Jezierski, Biskup Elbląski. Festiwal odbywa się przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Elbląg, Związku Artystów Wykonawców STOART oraz Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP.

Partnerami wydarzenia są Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Hotel Młyn, Cosinus Elbląg, Reproskan, Elposter oraz Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne. Patronat medialny objęli Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso, Bogaty Region oraz Gość Niedzielny – Gość Elbląski. Przygotowanie organów do koncertu zapewnili Jakub Wszołek, Andrzej Włodarczyk i Wiktor Kurańczyk.

Wstęp na koncert jest wolny. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki organowej do kościoła pw. św. Wojciecha przy ul. Wiejskiej 4 na niezapomniane muzyczne doświadczenie.


Źródło: UM Elbląg