Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej już w ten weekend w Elblągu
Już wkrótce, bo 18 i 19 maja, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu stanie się miejscem niezwykłych występów młodych artystów. Dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy zaprezentują bogactwo kultury ukraińskiej podczas 56. Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej.
  1. Festiwal odbędzie się 18 i 19 maja.
  2. Wystąpi ponad 300 uczestników.
  3. Koncert galowy poświęcony Mironowi Syczowi.
  4. Organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce i Teatr im. Aleksandra Sewruka.

W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział ponad 300 uczestników, w tym dzieci i młodzież ucząca się języka ukraińskiego w szkołach województwa warmińsko-mazurskiego oraz zespoły dziecięce działające przy Związku Ukraińców w Polsce i innych organizacjach mniejszości ukraińskiej w całym kraju.

„Ten festiwal, to święto nas wszystkich, całej naszej społeczności. Dzięki niemu, możemy kultywować naszą kulturę, pokazywać to, co w niej najpiękniejszego i najcenniejszego. Festiwal pozwala wierzyć, patrząc na tych młodych ludzi na scenie ale i dzieci niejednokrotnie w wieku przedszkolnym, że choćby nie wiadomo jak wróg się starał, nasza Ojczyzna, nasza kultura i nasz naród przetrwa w rodzinie pastw wolnej Europy i wolnego świata” – mówi Mirosław Prytuła, zastępca przewodniczącego oddziału elbląskiego Związku Ukraińców w Polsce.

Festiwal rozpocznie się 18 maja o godzinie 10:00 prezentacją zespołów dziecięcych. Tego samego dnia o 17:30 odbędzie się koncert zespołów działających przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Markiana Szaszkiewicza w Przemyślu, zatytułowany „Przemyśl w Elblągu”.

Podczas koncertu „Przemyśl w Elblągu” publiczność będzie mogła podziwiać występy bandurzystek, zespołu „Krajeczka” wykonującego Muzykę Dawną oraz pokazy tańca w wykonaniu formacji Arkan. „Artyści wystąpią z dwugodzinnym, tradycyjnym repertuarem podczas którego posłuchać będzie można występu bandurzystek jak również zespołu „Krajeczka” wykonującego Muzykę Dawną, Biały Śpiew a także zobaczyć pokazy tańca w wykonaniu formacji Arkan” – dodaje Mirosław Prytuła.

Drugiego dnia, 19 maja o godzinie 10:30, odbędzie się Koncert Galowy, który w tym roku poświęcony będzie zmarłemu niedawno Mironowi Syczowi. „Zaczynaliśmy dość niewinnie od małego konkursu recytatorskiego, który wraz z kolejnymi edycjami rósł, by ostatecznie przybrać dzisiejszą formę – podsumowuje Mirosław Prytuła. – Nie było by tego wszystkiego, gdyby nie ludzie dobrej woli, wśród nich Miron Sycz, któremu dedykujemy tegoroczny koncert galowy. Ważnym odnotowania jest również fakt, że od dwudziestu trzech lat „naszym festiwalowym domem” jest Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, który nieustannie jest naszym partnerem, na którego zawsze możemy liczyć – podsumowuje.

Organizatorem festiwalu jest Związek Ukraińców w Polsce, Zarząd Oddziału w Elblągu przy współpracy z Teatrem im. Aleksandra Sewruka. Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Elbląg. Festiwal zrealizowany został przy pomocy finansowej Budżetu Państwa oraz dotacji Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Elbląg i Powiatu Elbląskiego.

Warto dodać, że tegoroczne wydarzenie będzie miało miejsce w trudnym czasie dla Ukrainy, która zmaga się z rosyjską agresją. Na deskach teatru nie zabraknie więc odniesień do sytuacji za wschodnimi granicami Polski, co nadaje festiwalowi dodatkowy, głęboki kontekst.


Opierając się na: UM Elbląg