Kultura… sanitarna? O miejskim systemie utrzymywania czystości w Elblągu w epoce nowożytnej
Chodźmy w głąb historii! Elbląg i jego sanitarne sekrety oczami eksperta
  • Zaproszenie na wyjątkowe spotkanie z historią czystości Elbląga.
  • Prelekcja dr hab. Dariusza Kaczora w muzeum.
  • Wgląd w sanitarne obowiązki i organizację czystości w nowożytnym Elblągu.
  • Udział jest bezpłatny – odkryjmy razem historię.

Historia nie ogranicza się tylko do wielkich bitew czy wybitnych osobistości. Czasem to codzienne aspekty życia, jak choćby utrzymanie czystości, rysują najciekawszy obraz przeszłości. Kawiarenka Clio w murach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu staje się miejscem, gdzie historia ożywa w nieoczekiwany sposób. To tutaj, 13 lutego o godzinie 17.30, dr hab. Dariusz Kaczor z Uniwersytetu Gdańskiego zabierze słuchaczy w podróż do nowożytnego Elbląga, ukazując miasto z perspektywy jego sanitarnych wyzwań.

Znany z pasji do historii miast i społeczeństw miejskich Europy Północnej, dr Kaczor podzieli się z nami swoją wiedzą na temat organizacji miejskiego systemu utrzymywania czystości, rzemiosł uciążliwych oraz fiskalnych obciążeń, z jakimi musieli mierzyć się mieszkańcy Elbląga. Z pewnością nie zabraknie odniesień do jego badań nad Gdańskiem, które rzucają światło na podobieństwa i różnice w zarządzaniu czystością między oboma miastami.

Spotkanie to doskonała okazja, by zrozumieć, jak funkcjonowały miejskie ekosystemy w przeszłości i jak zmagały się z problemami, które do dziś pozostają aktualne. Wstęp wolny – nie przegap szansy, by spojrzeć na historię Elbląga z zupełnie nowej perspektywy.


Opierając się na: Urząd Miejski Elbląg