Nie jedź pod wpływem, skalibruj alkomat

Nie raz zdarzyło się nam wracać z imprezy po kieliszku. Często zapominamy o tym, że przed chwilą wypiliśmy co nie co a to może nas dużo kosztować. Wracanie samochodem pod wpływem nie jest karalne o ile nie przekroczymy pewnej granicy tolerancji. Niestety, aby ją przekroczyć nie trzeba się wybitnie starać, wystarczy chwila nie uwagi.

Sprawdź ile wypiłeś

Wiele osób posiada swoje własne alkomaty, które służą do wskazania ile wypiliśmy przez ostanie godziny oraz podpowiadania nam czy możemy prowadzić samochód. I choć alkomat może być całkiem nowy bądź bardzo skuteczny w swoich działaniach to nie wszystko o czym warto pamiętać. Stosując takie urządzenie należy wiedzieć, aby raz na kilka miesięcy dokonać jego kalibracji. Brak wykonania tej czynności może kosztować nas niejednokrotnie życie a w najlepszym przypadku utratę prawa jazdy. A więc nie warto czekać, kalibracja alkomatu to bardzo łatwa, a przede wszystkim szybka praca, która zajmie nam dosłownie kilkanaście minut, a może mieć duże znaczenie oraz wpływ na losy nasze i naszych bliskich.

Co powinieneś wiedzieć o kalibracji?

Jest to tak zwany proces kontrolno-optymalizujący całe oprogramowanie alkomatu. Ma ono na celu sprawić, że urządzenie będzie wskazywać jedynie prawidłową wartość alkoholu w naszej krwi. Kalibracja alkomatów wykonywana jest na specjalnych maszynach w zajmującym się tym serwisie. Takie działanie wyznacza prawidłowe odczyty czujnika znajdującego się w alkomacie na stężenie alkoholu we krwi. Jak często dokonywać kalibracji? Wszystko zależy jak często wykorzystywane jest to urządzenie w celach prywatnych. Jeżeli używane jest często warto przeprowadzać kalibrację nawet co 3 miesiące, ponieważ dobrze skalibrowany alkomat może uratować nasze życie przed głupstwem. Im dłużej będziemy zwlekać z kalibracją, to urządzenie może wskazywać coraz to większe i błędne wyniki pomiaru.

Kiedy wracamy samochodem po spotkaniu z kolegami na mieście czy niewielkiej imprezie rodzinnej warto pamiętać o sprawdzeniu swojej trzeźwości. Jak wynika z najnowszych ankiet tylko niewielka część użytkowników jest świadoma tego, iż urządzenia te wymagają ciągłej kalibracji aby zachować poprawny wyniki pomiaru. Warto o tym pamiętać, taka czynność dużo nas nie kosztuje a może nas zniechęcić do dalszego prowadzeniu pojazdu kiedy to wykaże w naszej krwi duże stężenie alkoholu.