Ile można zarobić z afiliacji? Sprawdzamy

Afiliacja to nic innego jak polecanie towarów lub usług. Swoim zamysłem przypomina starą, dobrą pocztę pantoflową, tyle tylko, że można na niej zarobić. Nie trzeba na własną rękę szukać reklamodawców. W sieci znajduje się kilkadziesiąt solidnie opracowanych programów afiliacyjnych, które pozwalają na zwiększenie dochodów każdemu, kto uzyskał pełnoletność i ma ochotę poświęcić trochę swojego czasu na polecenie wybranych rzeczy szerszemu gronu odbiorców. Pytaniem zasadniczym jest zarobek - koniec końców o to przecież chodzi.

Afiliacja sposobem na zwiększenie zasobności portfela

Zarabianie na afiliacji ma wiele zalet, począwszy od swobody w zakresie wyboru samej metody, po ustalenie czasu pracy. Niektórzy traktują ją jako dodatkowe zajęcie, które w pewnym sensie dzieje się przy okazji tworzenia bloga, inni podchodzą do tego w pełni profesjonalnie, czyniąc z polecenia stale źródło dochodu. To ile tak naprawdę można zarobić na afiliacji, zależy od nas samych, od naszego zaangażowania i czasu. 

Nie ma tutaj górnej granicy zarobków. Wybierając solidny program partnerski i poświęcając na afiliację dużo czasu, można zarobić kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Serwis Be-navigator.pl zauważa, że bardzo istotne jest podejście i wybranie odpowiedniego programu partnerskiego. Bardzo ważnym czynnikiem jest fakt, że można korzystać ze swoich linków, a tym samym oszczędzając na zakupach, odzyskać część prowizji. Więcej szczegółowych informacji o podstawach afiliacji znajdziecie w artykule: Afiliacja – co to jest i jak zacząć?

Afiliacja w kontekście rozliczeń

Solidny program partnerski to taki, który nie zabiera wysokich prowizji i nie słynie z blokowania użytkowników, którzy w ich ocenie za dużo zarabiają. Zresztą trudno uwierzyć w to, że są takie firmy, którym blokują dobrze zarabiających, a więc solidnie pracujących. 

Uważać trzeba wszędzie tam, gdzie dozwolona kwota do wypłaty jest zablokowana wysokim progiem. W dobrych programach partnerskich można dokonywać wypłat od niskich kwot - nawet od przysłowiowej złotówki. Wszystkie informacje dotyczące programu rozliczeń powinny być opisane w regulaminie.

Przychody z afiliacji są opodatkowane. Można rozliczyć je ryczałtem lub na zasadach ogólnych. Ponieważ afiliacja jest określana przez fiskusa jako najem powierzchni reklamowej, rozliczenia trzeba dokonać samodzielnie. Ryczałt rozlicza się do 20. dnia następnego miesiąca po zaksięgowaniu wpływu środków.

Jakość przełożona na zarobek

Zarabianie na afiliacji poważnych pieniędzy jest osiągalne dla każdego, kto chce poświęcić swój czas. Sprawdza się tutaj powiedzenie: bez pracy nie ma kołaczy. Oczywiście ważne jest, by przed podjęciem działań polecających sprawdzić, czy na daną ofertę jest popyt. Kolejną rzeczą wpływającą na potencjalne zarobki jest miejsce umieszczenia linku, czyli właściwy dobór kampanii do produktu. 

Istnieją różne modele rozliczeń, do których należą:

  • CPC - rozliczenie za kliknięcie w link, 
  • CPL - rozliczenie za wypełnienie formularza kontaktowego, 
  • CPS - rozliczenie za sprzedaż,
  • połączenia hybrydowe powyższych.

Jedno jest pewne: na działaniach afiliacyjnych można zarobić niemal tyle, ile się chce, ale wymaga to zapoznania się z rynkiem, tworzenia wartościowych kampanii, dopasowania ich do grona odbiorców i cierpliwości w podejmowanych działaniach.