W 2024 roku ferie zimowe przypadają, w poszczególnych województwach, na okres od 15 stycznia do 25 lutego. Wymiany turnusów sprawią, że w tym czasie można spodziewać się na drogach wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, związanego z wyjazdami i powrotami. Policjanci na Warmii i Mazurach działania prewencyjne związane z feriami rozpoczęli wraz z początkiem stycznia i będą je prowadzić do końca ferii, które w regionie potrwają od 22 stycznia do 4 lutego.
Wraz z początkiem 2024 roku, po powrocie dzieci i młodzieży do szkół po przerwie świątecznej, policjanci rozpoczęli działania informacyjno-edukacyjne pod hasłem „Bezpieczne ferie”. Spotykając się z młodymi ludźmi w szkołach, podczas lekcji, funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku, informują o różnych zagrożeniach i o tym, jak ich unikać. Takie spotkania będą kontynuowane również podczas kontroli zimowisk, na które na Warmię i Mazury w różnych terminach, przyjadą też dzieci i młodzież z innych obszarów kraju.
Działania „Bezpieczne ferie” na Warmii i Mazurach
KPP w Gołdapi
- Spotkania policjantów w ramach działań pn. „Bezpieczne ferie 2024”
KPP w Nidzicy
- Ferie tuż, tuż - policjantki odwiedziły szkoły
KPP w Szczytnie
- Policjanci spotkali się z uczniami w Rozogach
Kontrole w trosce o bezpieczeństwo
Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo najmłodszych będą policyjne kontrole autobusów i kierowców wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli policjanci zwrócą uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, czas pracy kierowców, uprawnienia kierujących oraz ich stan psychofizyczny i trzeźwość. W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów na terenie każdego województwa, który znajduje się pod linkiem:
Wykaz punktów kontroli autobusów – FERIE 2024
Z kolei funkcjonariusze pełniący służbę na drogach, jak zawsze będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego, w szczególności przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Zadbają też o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku oraz atrakcyjnych turystycznie.
Zadbajmy o bezpieczeństwo swoich pociech
Jednak nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie. Sporo z nich zostanie w miejscu zamieszkania, nie zawsze pod stałą opieką osób dorosłych. Stąd też rodzice i opiekunowie powinni przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach. Warto też zadbać o element odblaskowy dla swojej pociechy. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeśli spadnie śnieg, dopilnujmy, aby do zjazdów na sankach dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
Policjanci w trakcie służby również będą mieć na uwadze miejsca publiczne, w których dzieci i młodzież mogą spędzać czas zimowej przerwy od nauki. Dotyczy to też zamarzniętych akwenów, na które dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wchodzić, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że lód jest dostatecznie gruby.
Gdy za oknem śnieg i mróz nie dajmy za bardzo porwać się zimowemu szaleństwu. Podczas zabaw na świeżym powietrzu zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, np. podczas organizacji kuligu. Przypominamy, że za kulig za samochodem czy innym pojazdem mechanicznym jest niedozwolony a jego organizacja jest wykroczeniem, za które kierowca może być ukarany mandatem.
(KGP/tm)