15 listopada Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Elblągu zorganizowało konferencję pn. „Dostosowanie Portu Nowy Świat do potrzeb turystyki i żeglarstwa”.
Spotkanie rozpoczął kpt. Jacek Kościuch z Elbląskiej Delegatury Urzędu Morskiego w Gdyni. Opowiedział o prowadzonych inwestycjach Urzędu Morskiego na Zalewie Wiślanym. Pierwszy etap budowy przekopu został zakończony, czyli port osłonowy, kanał żeglugowy, kapitanat, śluza, sztuczna wyspa.

 

Drugi etap, czyli obudowa brzegu rzeki Elbląg oraz prace wykończeniowe przy moście w Nowakowie obecnie trwają. Pod koniec grudnia br. roku zaplanowano finalizację tej inwestycji.

Trzeci etap - pogłębienie i oznakowanie toru na Zalewie Wiślanym. Wykonano 17 zwojów świetlnych. Ponadto pogłębiono tor na ponad pięć metrów.

Czwarty etap - pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg. Z uwagi na przekraczający znacznie koszt w złożonych ofertach, pierwszy z przetargów został unieważniony i zostanie ogłoszony kolejny.

 

Sztandarowym punktem konferencji była dyskusja obecnych włodarzy różnych samorządów i dyrektorów najważniejszych instytucji, związanych z Zalewem Wiślanym.
W spotkaniu udział wziął m.in. Maciej Romanowski Starosta Elbląski, który wyraził zadowolenie, że powstał Kanał. Zapewnił, że w związku z tym pojawia się wiele nowych i ciekawych pomysłów do zrealizowania. Dodał również, że przekop przez Mierzeję Wiślaną da samorządom korzyści w dłuższej perspektywie czasu. Należy pochwalać działania, które mogą prowadzić do rozwoju turystycznego powiatu elbląskiego. Pamiętajmy, że to 60 tys. mieszkańców, 9 gmin, więc jest dla kogo się starać-mówił.

 

Obecni na konferencji jednogłośnie wyrazili aprobatę dla tego typu spotkań. Wspólne szukanie rozwiązań i omawianie problemów jest bardzo potrzebne. Obecnie największym problemem zalewowym jest jego głębokość i jego utrzymywanie. Niestety Zalew jest akwenem wyjątkowo płytkim. Jednak niebawem utrzymanie większej głębokości będzie tańsze i łatwiejsze do realizacji dzięki pogłębiarce, która będzie stale pracować i stacjonować na akwenie Zalewu Wiślanego.