Ile ścieków produkuje 1 osoba?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to w wielu przypadkach nie tylko jedna z możliwości, co konieczność. Wszystko po to, aby we właściwy sposób realizować obowiązki związane z właściwym odprowadzaniem zanieczyszczeń. Wybór tego typu instalacji jest bardzo szeroki, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, w tym to, ile ścieków generuje dane gospodarstwo. Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym uznaniem ze strony właścicieli nieruchomości, które stoją na terenach nieobjętych ogólną siecią kanalizacyjną. Jest to bardzo nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu można w prosty sposób pozbyć się nieczystości. Warto więc sprawdzić dokładnie, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego rodzaju oczyszczalni i o czym wówczas pamiętać. Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika!
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - co warto wiedzieć?
Każde gospodarstwo musi zadbać o to, aby odprowadzać ścieki w sposób zgodny z ogólnie przyjętymi zasadami, w tym przede wszystkim z przepisami polskiego prawa. Niestety, do wielu obszarów wciąż nie dociera system kanalizacji sanitarnej, w związku z czym właściciele nieruchomości muszą radzić sobie we własnym zakresie, np. budując szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Budowa niewielkiej oczyszczalni nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłoszenia tego typu inwestycji do właściwego urzędu. Konieczne będzie jednak wykonanie rysunku całej instalacji i nałożenie jej na mapki, a wszystko to musi być poprzedzone sporządzeniem szczegółowej specyfikacji technicznej takiego systemu.
Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni?
Wybór konkretnej oczyszczalni ścieków nie jest prosty, a wynika to z faktu, iż trzeba wziąć pod uwagę szereg aspektów. Mowa m.in. o warunkach terenowych, w tym poziomie wód gruntowych, metrażu działki czy jakości i typie gleby. Bardzo ważnym czynnikiem jest też wielkość samego gospodarstwa domowego, a więc to, ile osób będzie korzystać z kanalizacji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków różnią się między sobą bowiem także maksymalną wydajnością oraz wielkością zbiornika, w którym zachodzą najważniejsze etapy całego procesu usuwania zanieczyszczeń. Niezwykle istotne jest więc dobranie parametrów oczyszczalni do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu będzie ona działać sprawnie i posłuży przez bardzo długi okres.
Ile ścieków generuje gospodarstwo domowe?
Wymaganą wydajność przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej określić analizując dobowe zużycie wody w danym gospodarstwie. Przyjmuje się, że jedna osoba w ciągu dnia zużywa około 150 litrów wody. Z uwagi na to, że osadnik wstępny oczyszczalni może pomieścić ścieki z aż trzech dni, wydajność instalacji w przeliczeniu na osobę powinna wynosić prawie 0,5 metra sześciennego. Zawsze jednak trzeba zachować drobną rezerwę, lepiej bowiem zainwestować w mocniejszą i bardziej pojemną przydomową oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu unikniemy jakichkolwiek problemów w przyszłości.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski