Jaka oczyszczalnia przydomowa dla 4 osób?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz częściej spotykane rozwiązanie w przypadku gospodarstw domowych na wsiach, ale także na obrzeżach miast. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tego typu instalacji, a wybór jest uzależniony od szeregu kluczowych czynników. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat i jaki typ oczyszczalni będzie najlepszy w przypadku 4-osobowej rodziny. Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek prawidłowego odprowadzania ścieków. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie można podłączyć się do ogólnego systemu kanalizacyjnego. Jednym z najlepszych rozwiązań jest w takich okolicznościach budowa nowoczesnej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje o charakterze przepływowym, co odróżnia je od tradycyjnego szamba, które stanowi zbiornik zamknięty. Działanie takiej oczyszczalni jest niezwykle proste, a cały system składa się z kilku niezbędnych elementów, w tym rur doprowadzających i odprowadzających, a przede wszystkim dużego zbiornika komorowego. To właśnie w tym ostatnim zachodzą tzw. procesy tlenowe oraz beztlenowe z udziałem specjalnych bakterii, których zadaniem jest właśnie oczyszczenie ścieków ze wszystkich szkodliwych substancji. Później oczyszczona w ten sposób woda jest odprowadzana z powrotem do środowiska naturalnego, a więc do gruntu lub można m.in. wykorzystać ją do napełnienia oczka wodnego itp. 

Przydomowe oczyszczalnie - jakie są największe zalety?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią bardzo wygodny i ekologiczny mechanizm. Ich funkcjonowanie opiera się bowiem w znacznej mierze na naturalnych procesach biologicznych, nie mamy więc tutaj do czynienia z żadnym chemicznym pozbywaniem się zanieczyszczeń. Wśród największych zalet przydomowych oczyszczalni warto wymienić nie tylko ich proekologiczny charakter, ale także bezawaryjność, bezobsługowość, jak i niewielkie koszty eksploatacyjne. Jedyne, co musi zrobić właściciel, aby wszystko działało sprawnie, to raz albo maksymalnie dwa razy w roku skorzystać z usługi opróżnienia zbiornika z resztek osadowych. Kolejnym atutem jest też to, że budowa oczyszczalni przebiega sprawnie, szybko i nie jest wymagane żadne pozwolenie, a jedynie należy zgłosić taką inwestycję we właściwym starostwie powiatowym.

Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni?

Wyróżniamy oczyszczalnie drenażowe rozsączające, z filtrem piaskowym, gruntowo-roślinne, z osadem czynnym, a także zaawansowane instalacje ze złożem biologicznym. Wiele osób zastanawia się, jakie kryteria przyjąć przy wyborze przydomowej oczyszczalni, która ma służyć czteroosobowej rodzinie? Najważniejszy jest w tym przypadku dobór odpowiedniej wydajności oraz wielkości osadnika, w którym gromadzone i oczyszczane są ścieki. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa w ciągu doby nawet 150 litrów wody, a więc w gospodarstwie czteroosobowym trzeba liczyć około 600 litrów na dobę. Z racji tego, że oczyszczalnia może pomieścić ścieki z trzech dni, należy pomnożyć średnie zużycie razy tę liczbę, co daje wydajność około 2 metrów sześciennych na cztery osoby. W związku z tym najlepiej wybrać oczyszczalnię, której pojemność wynosi minimum 2000 litrów.