Czy wiesz jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Podczas zakupów oczyszczacza powietrza musisz zdecydować, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze i jaki masz budżet. Jeśli alergie są Twoim głównym problemem, będziesz chciał oczyszczacz powietrza, który zawiera filtr HEPA i filtr z węgla aktywnego. Filtry HEPA są bardzo dobre w zatrzymywaniu nawet bardzo małych cząstek, takich jak zarodniki pleśni i pyłki. Filtr z węglem aktywnym jest również bardzo skuteczny w wychwytywaniu mniejszych zanieczyszczeń, takich jak zapachy zwierząt domowych i kurz.

Lampa UV i generator ozonu

Połączenie lampy UV i generatora ozonu można znaleźć w niektórych oczyszczaczach powietrza. Lampy UV są skuteczne w niszczeniu wielu wirusów i bakterii, w tym grypy, salmonelli, gronkowca i anginy. Generatory ozonu wytwarzają niewielkie ilości ozonu, substancji chemicznej, która może zabić te same patogeny, które niszczą lampy UV.

Ozon wytwarzany przez te generatory jest na tyle mały, że może być wdychany i zabijać patogeny w płucach i układzie oddechowym. Problem z ozonem polega na tym, że szybko się rozpada, więc jego ilość w powietrzu szybko spada. Oznacza to, że ten rodzaj oczyszczania jest przydatny w dużych pomieszczeniach, ale nie jest dobrym wyborem dla małych pomieszczeń, takich jak sypialnia.

Jonizator i filtr elektrostatyczny

Połączenie jonizatora i filtra elektrostatycznego to kolejny rodzaj filtracji stosowany w niektórych oczyszczaczach powietrza. Jonizatory tworzą dodatnio i ujemnie naładowane jony w powietrzu. Jony te przyciągają i zatrzymują mniejsze zanieczyszczenia, takie jak dym, kurz i sierść zwierząt domowych. Choć jest to dobry sposób na wychwycenie i usunięcie zanieczyszczeń z powietrza, nie ma zbyt wielu dowodów na to, że urządzenia te pomagają w długotrwałej filtracji.

Filtry elektrostatyczne wykorzystują naładowane płytki do przyciągania i zatrzymywania mniejszych zanieczyszczeń, takich jak dym, kurz i sierść zwierząt domowych. Podczas gdy filtry te są dobre w wychwytywaniu mniejszych zanieczyszczeń, nie są one zbyt dobre w wychwytywaniu większych cząstek, takich jak zarodniki pleśni i pyłki.

Jakiego typu oczyszczacza powietrza należy używać?

Jeśli masz alergie lub astmę, możesz rozważyć użycie oczyszczacza powietrza w swoim domu. Oczyszczacze powietrza są pomocne dla osób, które mają alergie lub astmę, a także dla tych, którzy mieszkają na terenach miejskich lub w domach, w których mieszkają palacze lub zwierzęta domowe. Podczas zakupów oczyszczacza powietrza należy zdecydować, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze i jaki masz budżet.

Jeśli alergie są Twoim głównym problemem, będziesz chciał oczyszczacz powietrza, który zawiera filtr HEPA i filtr z węgla aktywnego. Filtry HEPA są bardzo dobre w zatrzymywaniu nawet bardzo małych cząstek, takich jak zarodniki pleśni i pyłki. Filtr z węglem aktywnym jest również bardzo skuteczny w wychwytywaniu mniejszych zanieczyszczeń, takich jak zapachy zwierząt domowych i kurz.

- Sypialnie - dobrym wyborem dla oczyszczacza powietrza w sypialni jest oczyszczacz powietrza, który zawiera lampę UV i generator ozonu. Lampa UV skutecznie niszczy bakterie i wirusy, takie jak grypa, salmonella, gronkowiec i paciorkowiec. Ozon również zabija te patogeny, jak również wiele innych. Ozon wytwarzany przez te generatory jest na tyle mały, że może być wdychany i zabijać patogeny w płucach i układzie oddechowym.

- Oczyszczacz powietrza w salonie może wychwycić i usunąć wiele różnych zanieczyszczeń. Filtr HEPA i kombinacja filtra z węgla aktywnego jest bardzo dobra w wychwytywaniu i usuwaniu szerokiej gamy zanieczyszczeń.

- Inne pomieszczenia - Inne pomieszczenia w domu mogą odnieść korzyści z posiadania oczyszczacza powietrza. Dobrym wyborem dla domowego biura będzie oczyszczacz powietrza zawierający kombinację jonizatora i filtra elektrostatycznego.