Kiedy wymienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe wciąż nie jest prawnym obowiązkiem kierowcy. Jednak ze względu na bezpieczeństwo i lepsze osiągi większość osób decyduje się na ich wymianę. Zwłaszcza jeśli auto nie jest wyposażone w całoroczne ogumienie to opony zimowe stają się, koniecznością ze względu na dużą rozbieżność temperatur w ciągu roku. Należy zadbać również o odpowiedni stan opon i w razie potrzeby wymienić je na nowe, w czym pomocny będzie sklep internetowy z https://noweopony.pl/opony/205/55/r16

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Podanie dokładnej daty zmiany opon nie jest możliwe, gdyż uzależnione jest to od warunków atmosferycznych. Jednak przyjmuje się, że opony zimowe można założyć, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni. Do tej temperatury opony letnie zachowają swoje właściwości. Dodatkowo zimówki, których się używa, gdy jest zbyt ciepło, szybciej się niszczą i również nie zapewniają odpowiednich parametrów jazdy i przyczepności do drogi.

Kiedy należy kupić nowe opony?

Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego do pory roku ogumienia, ale również ich stan. Brak odpowiednich bieżników, czy uszkodzenia mogą skutkować gorszą przyczepnością i nieprawidłowym działaniem układów wspomagania kierowcy, które są niezbędne np. w trakcie poślizgu. Krótko mówiąc: stan opon bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kiedy więc należy kupić nowe opony?

  • Zbyt płytki bieżnik.
  • Widoczne uszkodzenia ogumienia.
  • Stare opony – najlepiej, aby ogumienie było wymieniane co 5 lat.

Wymianę opon na nowe warto również rozważyć, gdy nie mamy pewności, że były one właściwie przechowywane, a więc w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

Dlaczego warto wybierać opony zimowe?

Mimo że od lat powtarza się, że jazda na zimówkach jest bezpieczniejsza, tańsza i wygodniejsza, to wciąż jest wielu kierowców, którzy jeżdżą na tych samych oponach przez cały rok. O ile są to dobrej jakości opony wielosezonowe, a sam kierowca lubi spokojną jazdę i nie pokonuje znacznych dystansów, to nie ma żadnego problemu. Gorzej, jeśli ktoś jeździ na oponach letnich niezależnie od aury za oknem. Dlaczego więc najlepszą opcją na zimę jest zimowe ogumienie?

1. Krótsza droga hamowania.

Niewłaściwie dobrane opony do panujących warunków skutkuje znacznym wydłużeniem drogi hamowania. W warunkach zimowych jest to szczególnie problematyczne, gdyż widoczność często jest ograniczona, a przeszkoda może pojawić się w ostatnim momencie.

2. Lepsze osiągi

Nawet najlepsze auto na oponach letnich zimą nie zapewni dobrej przyczepności, osiągów i możliwości dynamicznej jazdy. Co więcej, może się okazać, że dużo „słabsze” auto zapewni bardziej dynamiczną jazdę, dzięki odpowiedniemu ogumieniu.

3. Oszczędności

Choć wydawać by się mogło, że jazda na oponach letnich przez cały rok jest tańsza (brak konieczności zakupu 2. kompletów, wymiany itp.) to w rzeczywistości jest inaczej. Stosowanie opon letnich zimą (lub zimowych latem) powoduje ich szybkie zużycie i konieczność zakupu nowego kompletu. Jazda na dwóch kompletach często jest więc po prostu tańsza, zwłaszcza że dobrze dobrane ogumienie pozwala zmniejszyć zużycie paliwa.

4. Komfort

Jazda na zimówkach zimą jest też dużo bardziej komfortowa. Zwłaszcza dla kierowcy, który dobrze czuje się na zakrętach i łukach, nie mając ciągłego uczucia wypadania z toru jazdy.

5. Brak możliwości jazdy

Nagłe załamanie opadu i intensywne opady śnieg, lód lub szadź mogą całkowicie uniemożliwić dalszą jazdę jeśli jedziemy na oponach letnich.