Co zrobić jeśli posiadamy działkę rolną i planujemy przekształcić ją w działkę budowlaną? Jak wygląda ten proces obecnie? Warto wiedzieć, że od roku 2016 proces odrolnienia działki nie jest już taki prosty jak to bywało kiedyś.
Nabycie działki rolniczej
W życie weszła ustawa, która zezwala jedynie rolnikom indywidualnym nabywanie nieruchomości rolnych. Sama działka rolnicza nie może być przy tym większa niż 300 hektarów. Rolnik, który nabył działkę rolniczą musi prowadzić na niej działalność rolniczą przez 10 lat. 26 czerwca 2019 pojawiło się jednak w ustawie coś co pozwala nabyć niewielką działkę rolną, która nie ma tego typu restrykcji związanych z prowadzeniem działalności rolniczej. Działkę rolną do 0,3 hektara może zakupić każda osoba, niekoniecznie musi być to więc rolnik. Nie ma również obowiązku prowadzenia na niej działalności rolniczej przez określony czas. Można też w każdej chwili ją odsprzedać.
Dlaczego przekształcać działkę rolną na budowlaną?
Aby móc postawić dom potrzebna jest działka budowlana. Na działce rolnej można postawić na przykład dom letniskowy i to pod pewnymi warunkami. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby zbudować dom mieszkalny to nie pozostaje nic innego jak dokonać procedury zmiany działki rolnej na budowlaną. Polega to w gruncie rzeczy na jej odrolnieniu oraz na formalnym potwierdzeniu tego, że może na niej stanąć budynek mieszkalny.
Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Warmińsko-Mazurskim
Jakie parametry powinna spełniać działka rolna do przekształcenia?
Najłatwiej przekształcić działkę rolną w budowlaną jest w dwóch przypadkach – gdy działka rolna to po prostu nieużytki lub grunty, które zostały zakwalifikowane do klasy IV, V lub VI. Procedura ta jest względnie prosta dla osób, które chcą postawić dom jednorodzinny na niewielkim obszarze gruntu. W takim przypadku tylko część działki rolnej jest przekształcana, a pozostała część pozostaje działką rolną. Aby ominąć skomplikowane procedury i bez potrzeby odpowiedniego ministerstwa móc uzyskać zgodę należy sprawdzić czy posiadana przez nas działka spełnia następujące parametry:
- ma powierzchnię nie przekraczającą 500 metrów kwadratowych;
- w okolicy znajdują się przynajmniej jedna działka budowlana, która położona jest w odległości do 50 metrów;
- w okolicy jest również droga publiczna, która przebiega w odległości do 50 metrów;
- minimum połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu znajduje się w obszarze zwartej zabudowy, a do tego jest to grupa nie mniejsza niż 5 budynków. Zwartość zabudowy w takim przypadku rozumie się jako największą odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie jest większa niż 100 metrów.