Dzięki fotowoltaice jesteśmy w stanie przetworzyć energię słoneczną w prąd elektryczny. Promienie słoneczne, które padają na panele fotowoltaiczne są przemieniane w energię, dzięki której jesteśmy w stanie zasilić urządzenia w naszym domu. Instalacja fotowoltaiczna jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach w naszym kraju. Pozwala ona znacząco obniżyć koszty za prąd lub nawet całkowicie uniezależnić nas od prądu z sieci. Jednak czym dokładnie jest fotowoltaika? Jak ona działa?
Działanie fotowoltaiki
Fotowoltaika zachodniopomorskie jest tak naprawdę częścią Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki niej jesteśmy w stanie pozyskać energię elektryczną prosto ze słońca. Jest to więc ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie powodujemy emisji dwutlenku węgla.
Oczywiście najważniejszym elementem fotowoltaiki jest panel fotowoltaiczny. Składa się on z ogniw fotowoltaicznych, które przyczyniają się do konwersji energii słonecznej w prąd elektryczny. Proces ten nazywamy zjawiskiem fotowoltaicznym.
Fotowoltaika świetnie odpowiada na nasze potrzeby. Ceny za prąd elektryczny stale rosną, dlatego wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. Wzrosty cen są spowodowane wyższymi cenami węgla oraz opłatami za emisję dwutlenku węgla. Niestety nikt nie przewiduje, że ma się to zmienić w przyszłości. Najlepiej więc wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować się na odnawialne źródło energii. Najlepszym tego przykładem jest wcześniej omawiana fotowoltaika.
Taka instalacja również pomoże nam uniezależnić się od energii z sieci. Nie będziemy więc narażeni już na niespodziewane odcięcia dostaw prądu. Ma to ogromne znaczenie dla przedsiębiorców czy rolników. Jednak wiele gospodarstw domowych także decyduje się na taki ruch.
Instalacja on-grid pozwala nam magazynować prąd dzięki sieci energetycznej. W takiej sytuacji rozliczamy się z operatorem rocznie. Pamiętajmy o tym, że do tego potrzebować będziemy specjalnego licznika dwukierunkowego. Instalacja off-grid pozwoli nam magazynować energię we własnym zakresie. Wykorzystywane są do tego akumulatory. To, na jaki rodzaj instalacji się zdecydujemy, zależeć będzie od naszych potrzeb.
Dofinansowania na fotowoltaikę
Obecnie możemy skorzystać z licznych dofinansowań i ulg na fotowoltaikę, dzięki czemu okres zwrotu inwestycji jest jeszcze krótszy. Jest to szczególnie przydatne dla tych, którzy chcą jak najszybciej korzystać z darmowej energii. W takiej sytuacji ze zwrotu inwestycji możemy cieszyć się już po 6-8 latach. Wszystko tak naprawdę będzie zależeć od naszego zapotrzebowania energetycznego. Będzie miało ono wpływ na moc całej instalacji.
Projekt domu a fotowoltaika
Jeśli chcemy, aby nasza instalacja była jak najbardziej efektywna, warto zdecydować się na fotowoltaikę już podczas tworzenia projektu w domu. W ten sposób będziemy mogli odpowiednio zoptymalizować całą instalację. Warto uwzględnić w takim razie takie aspekty, jak nachylenie połaci dachu, orientację względem południa, zacienienie występujące na działce czy technologię użytą w panelach.
Fotowoltaika jest więc świetnym rozwiązaniem w obecnych czasach. Pozwala zredukować rachunki za prąd, co prowadzi do ogromnych oszczędności w przyszłości.