Co to jest i jak działa wibrator do betonu?

Świeżo wylana mieszanka betonowa często wymaga odpowiedniego zagęszczenia. Tylko w ten sposób uzyskuje się zwięzłą i wolną od pęcherzyków powietrza masę, która po całkowitym stężeniu zachowuje optymalne właściwości mechaniczne. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia wibrujące, nazywane wibratorami do betonu. W dzisiejszym poradniku omówimy działanie wibratora do betonu oraz sposób jego użycia na placu budowy.

Czym jest i jak działa wibrator do betonu?

Wibratory do betonu to specjalistyczne urządzenia budowlane, używane do zagęszczania świeżo wylanych mas betonowych. Dzięki wibracjom o wysokiej częstotliwości, wibratory skutecznie usuwają pęcherzyki powietrza uwięzione pod powierzchnią betonu, co polepsza jego właściwości fizyczne. Wibratory do betonu składają się z buławy, napędu oraz kabla. Buławę i napęd można zazwyczaj kupić osobno lub w komplecie.

Szeroka oferta elektronarzędzi sieciowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-sieciowe

Jak używać wibratora do betonu?

Przed rozpoczęciem wibrowania należy sprawdzić, które fragmenty powierzchni betonowej zostały już poddane temu procesowi, aby uniknąć powielania pracy. Następnie zanurza się buławę całkowicie w betonie, włącza ją i przytrzymuje w tej pozycji przez około 10 sekund. Po tym czasie buławę należy powoli i jednostajnie wyciągać, najlepiej z prędkością 2 cm/sekundę, ale nie szybciej niż 7 cm/sekundę.

Proces ten powtarza się, nakładając na siebie promienie wibracji na kolejne obszary wylewki betonowej, aby nie powstały nieprzerobione fragmenty, tzw. "zimne połączenia". Promień pracy buławy wibracyjnej wynosi czterokrotność średnicy jej końcówki. Dobrze zagęszczony beton, który nie wymaga dalszego wibrowania, powinien mieć równą i połyskliwą powierzchnię. Proces zagęszczania należy przeprowadzać, aż na powierzchni betonu przestaną być widoczne pęcherze powietrza uwalniające się z głębi.

Użytkowanie wibratora do betonu – najważniejsze wskazówki

Wibrator należy uruchamiać dopiero po pełnym zanurzeniu w masie betonowej i wyłączać wraz z jego wyciągnięciem. Wyłączenie urządzenia zanurzonego w betonie może spowodować zassanie buławy i potencjalnie jej utratę. Ważne jest, aby nie wciskać buławy wibracyjnej na siłę, ponieważ może to grozić zakleszczeniem między drutami zbrojeniowymi.

Przed rozpoczęciem pracy na budowie należy skontrolować stan techniczny wibratora, ponieważ masa betonowa zaczyna tężeć i zasychać od momentu jej przygotowania. Awaria urządzenia podczas zagęszczania betonu może skutkować zbyt wczesnym zaschnięciem mieszanki, uniemożliwiając jej późniejsze zagęszczenie. Dlatego zaleca się wybór profesjonalnych urządzeń, które zapewniają niezawodność i funkcjonalność przez długi czas.