Premier Tusk wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP do końca sierpnia 2024
Premier Donald Tusk ogłosił wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz BRAVO-CRP na terenie całego kraju. Nowe zarządzenia będą obowiązywać do 31 sierpnia 2024 roku i mają na celu zwiększenie czujności oraz zabezpieczenie przed potencjalnymi zagrożeniami.
  1. Wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO i BRAVO-CRP.
  2. Obowiązywanie zarządzeń do 31 sierpnia 2024 roku.
  3. Skupienie na prewencji i przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym oraz cyberatakom.
  4. Wzmożona kontrola i czujność służb oraz obywateli.

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO oraz BRAVO-CRP na terenie całej Polski oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju. Te środki ostrożności będą obowiązywać do 31 sierpnia 2024 roku do godziny 23:59.

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO-CRP są wprowadzane na podstawie ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. Drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest odpowiedzią na aktualne zagrożenia geopolityczne, w tym działania hybrydowe prowadzone przez Federację Rosyjską i Białoruś oraz konsekwencje konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Stopień BRAVO w czterostopniowej skali oznacza zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpieniem zdarzeń o charakterze terrorystycznym, mimo że konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Z kolei stopień alarmowy BRAVO-CRP dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Zadania związane z wprowadzeniem stopnia BRAVO obejmują między innymi wzmożoną kontrolę dużych skupisk ludzkich przez Policję, Straż Graniczną czy Żandarmerię Wojskową, kontrolę obiektów użyteczności publicznej oraz innych potencjalnych celów ataków terrorystycznych, a także dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za wdrażanie procedur antyterrorystycznych.

W przypadku stopnia BRAVO-CRP, zadania obejmują wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz infrastruktury krytycznej, weryfikację bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej, a także zapewnienie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji.

Podczas obowiązywania stopni alarmowych, zarówno służby, jak i obywatele powinni zwracać szczególną uwagę na niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, takie jak nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione bez opieki pakunki czy podejrzane pojazdy w miejscach publicznych.

Bezpieczeństwo w tym okresie zależy nie tylko od działań służb, ale również od czujności administratorów obiektów użyteczności publicznej oraz samych obywateli. Wszelkie informacje o możliwych zagrożeniach należy natychmiast zgłaszać, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

NIE LEKCEWAŻ ŻADNEJ INFORMACJI O ZAGROŻENIU! NATYCHMIAST POWIADOM SŁUŻBY DZWONIĄC NA NUMER TEL. 112.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje o zachowanie szczególnej czujności i współpracę w zapewnianiu bezpieczeństwa na terenie kraju.


Opierając się na: UM Elbląg