Laktacja ja bez ciąży - czy powinnaś się martwić?

Mleko w piersiach pojawia się u kobiet w ciąży, najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. Bywają jednak przypadki, że mleko pojawia się piersiach u kobiet, które nie są w ciąży, a nawet nie spodziewają się dziecka. Takie zjawisko nazywamy mlekotokiem. Jakie są przyczyny mlekotoku i jak je leczyć?

Co to jest mlekotok?

O zjawisku mlekotoku mówimy wtedy kiedy nie ma on nic wspólnego z okresem ciąży, i laktacji. Pojawia się zazwyczaj gdy mamy podwyższony poziom prolaktyny.

Prolaktyna produkowana jest przez przysadkę mózgową i odpowiada za przyrost gruczołów sutkowych, a także za proces laktacji. Nadmierna produkcja prolaktyny pojawić się może na skutek powstawania mikro gruczolaków przysadki mózgowej, nadmiernej ilości stresu, lub długotrwałego przyjmowania niektórych leków.

Jeżeli zauważymy wypływający płyn z piersi, nie będąc w ciąży, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zdiagnozowania przyczyny, i rozpoczęcie leczenia, u odpowiedniego specjalisty.

Duża ilość prolaktyny potocznie nazywana hiperprolaktynemią poza produkcja mleka, może wywoływać także powiększenie gruczołów piersiowych, bóle piersi, zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, a także problem z zajściem w ciążę, nadmiar produkowanej prolaktyny hamuje owulację, która zmniejsza możliwość zajścia w ciążę. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.

Leczenie mlekotoku.

Leczenie mlekotoku, podejmowane jest przez lekarza, w sytuacji gdy kobieta nie jest w ciąży, czy okresie laktacji. Najważniejszym elementem w trakcie leczenia jest ustabilizowanie produkcji prolaktyny. W ramach leczenia endokrynologicznego konieczne będzie wykluczenie guza przysadki mózgowej, a także sprawdzenie czynności tarczycy. Jeżeli to nie prolaktyna a guz są głównym czynnikiem powstałego mlekotoku, konieczne będzie usunięcie guza chirurgicznie.

Inne czynniki wywołujące laktację beż ciąży.

Jest wiele czynników, które mogą wywoływać mlekotok. Jak już wspominaliśmy najczęściej będzie to wina nadprodukcji prolaktyny, jednakże nie jest to jedyny czynnik. Mlekotok jest zaburzeniem endokrynologicznym. A poznanie jego przyczyny bywa bardzo żmudne i wymaga wykonania wielu badań.

Mlekotok mogą wywoływać niektóre leki m.in.

  • Leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi.
  • Opioidy
  • Leki przeciwdepresyjne
  • Leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej.
  • Długotrwałe stosowanie leków przeciwwymiotnych

Przy przyjmowaniu leków antykoncepcyjnych również może pojawić się mlekotok, ze względu na zaburzenie pracy hormonów, ze względu na obecność estrogenów w wyżej wymienionych lekach.