Spłacisz długi, nawet jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty. Zobacz jak!

2 min czytania
Spłacisz długi, nawet jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty. Zobacz jak!

Spłacisz długi, nawet jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty. Zobacz jak!

Choć zadłużenie samo w sobie nie zawsze jest problemem (pomyślmy na przykład o kredytach hipotecznych), dla wielu osób może stać się źródłem ogromnych zmartwień. Jeśli zmagasz się z problematycznym zadłużeniem, z pewnością nie jesteś sam: badania sugerują, że miliony ludzi są winni więcej, niż mogą sobie pozwolić na spłatę. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, na szczęście możesz zrobić wiele, aby poprawić swoją sytuację. Czytaj dalej, aby poznać nasze sprawdzone strategie i wskazówki, które dadzą Ci narzędzia niezbędne do skutecznego radzenia sobie z uporczywym zadłużeniem.

1. Jasno określ, ile jesteś winien

Chociaż konfrontacja z wysokością swojego zadłużenia może być przerażająca, zawsze lepiej jest wiedzieć, z czym się ma do czynienia, aby móc zająć się każdym wierzycielem po kolei. Sporządź listę wierzycieli wraz ze szczegółowymi informacjami o wysokości zadłużenia, stopie procentowej pożyczki, kwocie zaległości (jeśli dotyczy) i wszelkich działaniach podjętych do tej pory. Prowadzić listę na bieżąco, tak aby w miarę zawierania porozumień z wierzycielami lub umarzania długów, lista była odpowiednio aktualizowana, przypomina https://pozyczkolog.pl/.

2. Skonstruuj budżet

Budżet to po prostu zestawienie Twoich wydatków i dochodów. Zapisując kwotę, jaką wydajesz na czynsz, media, wydatki domowe itp., wraz ze szczegółowymi informacjami o wysokości pensji, zasiłków i innych formach dochodów, będziesz w stanie uzyskać bardziej przejrzysty obraz tego, ile pieniędzy masz do dyspozycji na spłatę długów. Jeśli uważasz, że będzie to trudne, pamiętaj, że w Internecie dostępnych jest wiele szablonów budżetów, a także organizacji, które bezpłatnie pomogą Ci sporządzić budżet.

3. W pierwszej kolejności zajmij się długami priorytetowymi

Istnieją długi, których spłata jest konieczna, aby uniknąć postępowania sądowego, lub które mogą doprowadzić do utraty domu lub odłączenia od prądu przez firmę energetyczną. Jeśli jesteś winien pieniądze urzędowi państwowemu (np. podatek dochodowy lub podatek lokalny), musisz zapłacić grzywnę, jesteś winien pieniądze z tytułu kredytu hipotecznego lub przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, ważne jest, aby podjąć kroki w celu spłacenia tych długów w pierwszej kolejności - jak radzi https://pozyczkolog.pl/.

4. Czasowe zamrożenie kont

Zwłaszcza jeśli zalegasz z płatnościami wobec wierzycieli, może się okazać, że niepłacenie lub niepodejmowanie działań zaradczych zwiększa Twój poziom zadłużenia. Wielu wierzycieli nadal nalicza odsetki od zaciągniętych kredytów oraz kary za zwłokę, dopóki nie dokonasz spłaty lub nie zawrzesz ugody z wierzycielami. W pierwszej kolejności należy zadzwonić do wierzycieli z prośbą o zamrożenie konta na okres około tygodnia, dopóki nie dojdzie do porozumienia. Zapobiegnie to zazwyczaj dalszemu naliczaniu odsetek i da Ci czas na osiągnięcie odpowiedniego porozumienia.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

elblagonline_kf