Jak ułatwić sobie wybór odpowiedniego ekranu do projektora?

Nie ma wątpliwości co do tego, że rzutniki już bardzo często goszczą w naszych domach i to kosztem popularnych telewizorów. Umożliwiają nam chociażby to, abyśmy poczuli się jak w prawdziwym kinie. Jako, że nie zawsze mamy możliwość lub ochotę na wyjście do kina, możemy w ten sposób podziwiać dzieła światowego kina i to w swoich czterech ścianach.

Często rzutnik to centralne urządzenie naszego salonu, które dostarcza nam rozrywki, natomiast nie można zapominać o dodatkowych elementach, które współpracują z całym zestawem, jak chociażby ekran do projektora. Nie każdy ma tego świadomość, natomiast może to przełożyć się na uzyskane efekty. Jeśli jednak wybierzemy źle, zachodzi ryzyko, że funkcjonowanie projektora nie będzie takie, jak tego oczekiwaliśmy.

Ekran do projektora i prawidłowe proporcje wyświetlanego obrazu

W związku z tym, że Full HD oraz 4K to powszechne technologie, urządzenia wykorzystujące je najczęściej funkcjonują w proporcjach 16:9. Oznacza to dla nas nic innego jak to, że powinniśmy postawić na taki ekran, który ma identyczne proporcje. Nie zapomnijmy jednak o tę kwestie zapytać sprzedawcy lub sprawdzić co na ten temat mówi producent.

Odbijająca powierzchnia w naszym ekranie projekcyjnym

Biały i szary to barwy, które najczęściej występują jeżeli chodzi o powierzchnię odbijającą projektorów. W momencie, gdy nie możemy uzyskać pełnej ciemności w pomieszczeniu, a przy tym ściany nie są czarne lub szare, poleca się powierzchnię szarą. Pozwoli to uzyskać odpowiedni współczynnik pochłaniania świata, co dodatkowo daje możliwość korzystania z projektora nawet w słoneczny dzień. Jeśli jedna możemy dostosować pokój do wymagań, śmiało możemy wybrać białą powierzchnię odbijającą.

Jaki rozmiar ekranu do projektora wybrać?

Gdy podejmujemy wybór ekranu, jego rozmiar ma znaczenie, dlatego to element, którego nie warto deprecjonować. Ekran powinien zmieścić się w pomieszczeniu, a warto też rozeznać się w jakiej odległości od projektora znajdować będą się widzowie. Na pewno należy też pomyśleć o kwestii rozdzielczości obsługiwanej przez rzutnik. Modele projektorów z technologią Full HD mogą generować pewien problem, otóż pojawia się tutaj ograniczenie ze względu na powiększanie obrazu. Lepiej postawić tutaj na mniejszy obraz, zyskując z kolei na jakości.

Ekran projekcyjny, a jego czarne ramki i pas rozbiegowy

Gdy urządzamy swą salę kinową w domowym zaciszu, takie elementy jak czarne ramki i pas rozbiegowy mogą okazać się dużym udogodnieniem. Ramki w czarnym kolorze to materiał znajdujący się wokół ekranu, a także nad powierzchnią odbijającą światło. Powoduje on, że można łatwo odciąć obraz od otoczenia i wzrasta przy tym szansa na lepsze skupienie wzroku na projekcji. Co więcej, da się wtedy uzyskać lepszy kontrast.

Pas rozbiegowy jawi się, jako świetne wyjście pod kątem regulacji położenia ekranu. Wszystko to razem powoduje, że możemy pozwolić sobie na znacznie więcej, kiedy pragniemy jak najlepiej dopasować całość do swych wymagań.

Montaż ekranu projekcyjnego – co jawi się jako możliwość?

Prawda jest taka, że mamy więcej niż jedną możliwość montażu ekranu, a zwykle wybierany jest sufit lub ściana. Finalnie wybór uzależniony jest od cech, jakie posiada nasze pomieszczenie, a także od tego, na jakie zmiany możemy sobie pozwolić. Najlepiej postawić na tę opcję, dzięki której ekran może schować się w suficie podwieszanym. Wówczas, nieużywany ekran nie będzie burzył estetyki pokoju.

Ekrany wieszane na suficie pozwalają na to, aby wykorzystana została ściana za urządzeniem. Tym samym możemy na niej powiesić wszystkie ulubione elementy dekoracyjne bez obaw o to, że nie będą one dobrze widoczne. Ścienne ekrany są opcją, przy której należy mieć na uwadze pewien margines przestrzeni. Bez względu na to, co wybierzemy, zawsze zaleca się dokupienie kaset, dzięki którym estetyka jest o poziom wyżej.