Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, iż Ambasada Japonii w Polsce za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciła się do Związku Powiatów Polskich z prośbą o pomoc w zorganizowaniu rekrutacji kandydatów na roczne stypendium oferowane przez rząd Japonii dla młodych pracowników administracji publicznej z różnych krajów świata tzw. Young Leaders’ Program (YLP). Inicjatywa wdrożona przez japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii kierowana jest do młodych (poniżej 40 roku życia) obiecujących pracowników administracji samorządowej (z minimum z trzyletnim doświadczeniem zawodowym w administracji).

Głównym celem programu jest wsparcie przyszłych liderów, utworzenie międzynarodowej sieci kontaktów pomiędzy przyszłymi liderami, ustanowienie przyjacielskich kontaktów pomiędzy zaangażowanymi krajami, w tym Japonią, a także poprawa jakości stanowienia polityki w tych krajach.

Podczas rocznego pobytu (październik 2022 – wrzesień 2023) w National Graduate Institute for Policy Studies w Tokio stypendyści mają możliwość zdobycia wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, m.in. z dziedziny politologii, stosunków międzynarodowych, gospodarki czy administracji. Oprócz wymaganych kursów, uczestnicy mogą wybrać tematy zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami. Ponadto program dla pracowników samorządowych obejmuje warsztaty i wizyty studyjne w japońskich instytucjach. Udział w YLP daje uczestnikom unikalną możliwość dyskusji z politykami, urzędnikami wysokiego szczebla, dyrektorami przedsiębiorstw, dziennikarzami itp. w ramach współpracy na poziomie centralnym oraz lokalnym. Strona japońska pokrywa koszty przelotu w obie strony oraz wypłaca comiesięczne stypendium (dotychczas w wysokości 242 000 jenów). Uczestnicy programu zwolnieni są ze wszelkich opłat za studia. Program jest doskonałą okazją do podnoszenia kwalifikacji, nauki w międzynarodowym gronie, poznawania międzynarodowych wzorców oraz nawiązywania kontaktów z pracownikami administracji z wielu krajów Europy i Azji.

Więcej szczegółów dostępnych jest w załączonym pliku, a także na stronie internetowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - http://www.kwrist.mswia.gov.pl/kw/ylp-2022/7218,Young-Leaders-Program-2021.html

Wszystkie wymagane dokumenty, przygotowane w języku angielskim lub japońskim, powinny zostać oznaczone w sposób opisany w materiale Application Guidelines, który wraz z innymi dokumentami informacyjnymi oraz aplikacyjnymi dostępny jest na stronie internetowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sprawę w MSWiA prowadzi pani Marzena Radziszewska (email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), natomiast pytania dot. programu stypendium można kierować do pracownika Ambasady Japonii w RP pana Jacka Mendyka (tel. /22/ 584-73-05, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Osoby zainteresowane udziałem w tym stypendium, poza przygotowaniem kompletu dokumentów będących w załączniku, muszą otrzymać także rekomendację Związku Powiatów Polskich.
W tej sprawie prosimy o kontakt z p. Joanną Gryboś-Chechelską - tel. 532 399 383, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komplet dokumentów aplikacyjnych, wymaganych przez stronę japońską, wraz z pisemną rekomendacją organizacji, należy przesłać do MSWiA na adres:

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego
Departament Administracji Publicznej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Batorego 5
02-591 Warszawa

w terminie do 10 grudnia br. (decyduje data wpływu).

Ilość miejsc jest ograniczona, zatem osoby zainteresowane zachęcamy do pilnego przygotowania swoich dokumentów aplikacyjnych.

Z poważaniem

Andrzej Płonka

 

pdf KW 1914608 DAP plik10 (396 KB) pdf KW 1914608 DAP plik11 (217 KB) document KW 1914608 DAP plik9 (17 KB) pdf KW 1914608 DAP plik8 (471 KB) pdf KW 1914608 DAP plik5 (77 KB) pdf KW 1914608 DAP plik6 (174 KB) pdf KW 1914608 DAP plik3 (465 KB) pdf KW 1914608 DAP plik4 (590 KB) pdf KW 1914608 DAP plik2 (263 KB)