Czy warto wykonać piaskowanie zębów u dziecka? Sprawdź, jakich efektów możesz się spodziewać

Piękny uśmiech, to kwestia nie tylko wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Warto o niego dbać od najmłodszych lat. Piaskowanie jest zabiegiem kojarzonym raczej z dorosłymi, którzy chcą pozbyć się osadu i nieco rozjaśnić zęby. Czy można przeprowadzać je u dzieci? Wyjaśniamy, kiedy warto wykonać piaskowanie u malucha.

Piaskowanie - na czym polega

Wśród palety zabiegów higenizacyjnych, jednym z najpopularniejszych jest właśnie piaskowanie. Na czym dokładnie polega? Jest to metoda usuwania osadu nazębnego, który gromadzi się na zębach najczęściej w wyniku picia kawy i herbaty oraz palenia tytoniu. Oczywiście nie dotyczy to najmłodszych, co nie oznacza że na ich zębach nie pojawia się osad. Co więcej, osadu i płytki nazębnej nie usunie się przy pomocy zwykłego szczotkowania zębów, a mogą one powodować z kolei infekcje i choroby w obrębie dziąseł a nawet wzmagać rozwój próchnicy. Podczas piaskowania przy pomocy specjalnego urządzenia, na zębach jest rozpylany proszek wymieszany z wodą. Cienki strumień mieszanki jest wyrzucany pod wysokim ciśnieniem, przez co skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe oraz wszelkie trudno dostępne miejsca. W wyniku piaskowania z powierzchni zębów osad i wszelkie naloty są skutecznie usuwane, zęby stają się rozjaśnione, jak też znika nieprzyjemny zapach z ust. Piaskowanie działa przy tym przeciwpróchniczo, dlatego warto wykonywać je właśnie u dzieci, które są mocno narażone na wystąpienie próchnicy. W przypadku najmłodszych pacjentów ważne jest również to, że zabieg ten jest bezbolesny i bezpieczny.

Zabiegi higenizacyjne dla najmłodszych

Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko dokładne szczotkowanie zębów oraz regularne kontrole stomatologiczne. Chcąc cieszyć się zdrowym uśmiechem, warto korzystać z zabiegów higienizacyjnych, które zapobiegają rozwojowi próchnicy, a przy okazji wpływają korzystnie na wygląd zębów. Dotyczy to także dzieci, które często nie potrafią dokładnie wyczyścić zębów. Ich zdolności manualne są znacznie mniejsze, jak też posiadają słabsze mięśnie policzków, co  natomiast przekłada się na to, że w przypadku maluchów trudniejsze jest samooczyszczenie jamy ustnej. Piaskowanie wykonuje się często jako uzupełnienie skalingu, czyli zabiegu usuwającego kamień nazębny. Zwieńczeniem higienizacji jest zaś oczywiście fluoryzacja, która dodatkowo remineralizuje szkliwo sprawiając, że staje się bardziej odporne na próchnicę. Regularne wykonywanie wszystkich tych zabiegów sprawi, że dziecko będzie posiadało zdrowy i piękny uśmiech. Oczywiście przed podjęciem decyzji, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistami. Piaskowanie zębów u dzieci - dowiedz się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu. Zdobędziesz tam wszelkie niezbędne informacje, jak też wykonasz profesjonalne zabiegi higienizacyjne dla dzieci przy pomocy prawdziwych fachowców, w miłej atmosferze i na najnowocześniejszym sprzęcie.

Nawyki, które kształtuje się od urodzenia

Wizyty w gabinecie stomatologicznym już w najmłodszym wieku przynoszą same korzyści. Dziecko przyzwyczajone do regularnych badań dentystycznych, nie będzie reagowało strachem na poważniejsze zabiegi - kiedy będą oczywiście koniecznością. Nawyk dbania o higienę jamy ustnej wynosi się z domu. Jeśli rodzice pozwalają dziecku patrzeć jak sami myją zęby oraz uczęszczają na kontrole do dentysty - maluch będzie uznawał to za naturalne i obowiązkowe czynności. Piaskowanie i inne zabiegi higienizacyjne warto wpisać w grafik i traktować je jako ważny element profilaktyki przeciwpróchniczej. Zachęcajmy do nich dzieci i przekonujmy jak ważne dla komfortu naszego życia są zdrowe zęby. Na pewno w przyszłości nam za to podziękują.