Aranżacja ogrodu w stylu angielskim

3 min czytania
Aranżacja ogrodu w stylu angielskim

Wiele osób uważa, że ogrody w stylu angielskim są chaotyczne. Charakteryzują się one gąszczem roślin, dużą ilością różnych gatunków oraz kolorów. Ogrodom tym towarzyszą również bujnie rozrastające się gałęzie oraz liście. Jeśli bliżej przybliżymy się ogrodowi w tej stylistyce zauważymy, że kolory płynnie przechodzą między sobą, zestawienie roślin jest bardzo dobrze przemyślane, a cała aranżacja ogrodów jest spójna.

Styl angielski bardzo często jest spotykany w przydomowych ogrodach. Zielone przestrzenie w tym stylu zaczęły pojawiać się już w średniowieczu. Jednak w czasach elżbietańskich zamiast ziół oraz warzyw zaczęto sadzić także kolorowe kwiaty. Najczęściej ogrody w stylu angielskim są chwalone ze względu na swoją naturalność oraz prostotę. Zadaniem ogrodu angielskiego było powrócenie w pewnej części do czasów przedindustrialnych. Nie bez powodu więc rozrastają się one bujnie oraz dziko.

Wybór odpowiednich kwiatów

Na początku ogrody w stylu angielskim były zasiedlone przez warzywa oraz zioła lecznicze. Później natomiast bardziej popularne stały się krzewy oraz kwiaty. Wiele osób decyduje się na rośliny o pastelowych kolorach oraz miękkich kształtach. Dodatkowo powinny one być zdolne do bujnego rozrastania się.

Byliny są podstawą do każdego ogrodu przydomowego w stylu angielskim. Byliny puchowate tworzą puchate, ale niskie kępy, które wypełniają przestrzenie między roślinami. Dodatkowo tworzą one ochronę przed chwastami. Na wiosnę można także zdecydować się na macierzankę piaskową, goździka drobno łuskowego, fiołki lub bratki.

 Aranżacja ogrodu w stylu angielskim

Jeśli mowa o angielskim ogrodzie to nie możemy zapomnieć o różach. Występują one w wielu gatunkach oraz odmianach. Warto zdecydować się na odmiany o bujnych liściach oraz gęstych płatkach. W Polsce bardzo często możemy spotkać róże francuskie. Do ogrodu angielskiego świetnie nadają się także róże damasceńskie, które mogą kwitnąć zarówno wiosną, jak i jesienią.

Każdy ogród w stylu japońskim powinien posiadać także rośliny pnące, które będą rosły na altance, płotkach czy pergolach. Bardzo często osoby aranżujące ogrody w stylu angielskim decydują się na róże, powojniki oraz wiciokrzew. Delikatna winorośl również może znaleźć swoje miejsce w takich ogrodach. Pnącza nadają ciekawego charakteru całej powierzchni. Dzięki nim klimat staje się nieco bardziej surowy oraz tajemniczy.

Świetną rolę w angielskich ogrodach odgrywają krzewy różane. Jednak bardzo popularne są także różne żywopłoty. Służą one do wyznaczania granic ogrodu oraz chronią przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Wcześniej były one bardzo często wykorzystywane do pobierania kwiatów oraz owoców z dzikiego bzu czy głogu. Wiele osób doceniło walory estetyczne w żywopłotach i obecnie są spotykane w praktycznie każdym ogrodzie. Możemy zdecydować się na ostrokrzew, ligustr, lilak, śnieguliczkę, cisy czy drzewka laurowe. Wybór zależy tak naprawdę tylko od nas i od aranżacji całego ogrodu.

Ogród w stylu angielskim jest chyba obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Decydując się na niego otrzymujemy dziką oraz wolną przestrzeń, które świetnie posłuży nam do odpoczynku po całym dniu pracy. Pozwalamy roślinom rosnąć według ich uznania. Pamiętajmy jednak o tym, że dobór odpowiednich kwiatów, krzewów czy architektury jest bardzo ważny. Cały ogród musi tworzyć spójną całość.

Autor: Materiał partnera

elblagonline_kf