Mogłoby się wydawać, że wózki paletowe ręczne w starciu z nowoczesnymi rozwiązaniami w branży przemysłowej i transportowej przegrają z kretesem, co oznaczałoby powolne wycofywanie paleciaków z branży na rzecz chociażby wózka elektrycznego. Jednak to błędne myślenie, gdyż wózki paletowe wciąż stanowią podstawowe narzędzie pracy w przeważającej ilości magazynów i hal produkcyjnych. Oczywiście, często są to odpowiednio ulepszone wersje standardowego paleciaka, ale wciąż to właśnie wózek paletowy ręczny stoi na piedestale jako najlepiej sprzedający się sprzęt do transportu wewnętrznego

Dlaczego paleciaki „nie wyginęły”?

Zacznijmy od tego, że paleciak z wagą pomagają usprawnić proces logistyczny oraz przyspieszyć prace załadunkowo-wyładunkowe w firmie. To sprawia, że są po pierwsze użyteczne. Ich kuzynostwo w postaci wózka do beczek czy wózka schodowego jest wykorzystywana w dostawach i branży kurierskiej, nawet niejeden listonosz ma taki wózek. Po drugie, paleciak z wagą jest znacznie tańszy od zaawansowanych wózków podnośnikowych. Wiele firm z rodzaju tych mniejszych zwyczajnie nie może pozwolić sobie na flotę elektrycznych wózków. Wózek paletowy to często ich jedyne rozwiązanie poza staromodną platformą na kółkach, którą trzeba pchać samemu. Wiele firm, jak Silverstone Polska, oferuje wózki magazynowe tego typu w atrakcyjnych cenach.

Wózek idealny dla każdego?

Zdecydowanie, wózek paeciak przyda się w każdej firmie, zajmującej się transportem i redystrybucją towarów. W takich miejscach najczęściej przydaje się także waga do palet, a w warsztatach i mechanice żuraw warsztatowy czy podnośnik nożycowy. Wybór rodzajów wózków ręcznych i elektrycznych jest ogromny, więc każdy może wybrać odpowiedni dla swojej firmy. Należy szukać pod kątem konkretnego parametru - wysokości, udźwigu czy długości. Na uwadze warto mieć, że sztaplarki będą charakteryzowały się większą wysokością (możliwością uniesienia towaru na wyższą wysokość), a z kolei paleciaki ręczne będą łatwiejsze w dopasowanie do naszego metrażu.

Wózki platformowe najczęściej mają udźwig od 500 do 3500 kg, a długość wideł od 800 do 2 000 mm. Najpopularniejszym modelem będzie ten o długości wideł 1150 mm oraz udźwigu 1 000 kg - jest to model wózka krótkiego. Taki rodzaj pasuje do większości miejsc, gdy chodzi o powierzchnię oraz potrzeby. Wózki ręczne mają także różne rodzaj rolek transportowych do maszyn - nylonowe, gumowe czy poliuretanowe. Można je przechowywać w odpowiednich, dużych szafach na narzędzia. Ważna jest także wysokość, która będzie większa w przypadku podnośników nożycowych. Będą one często miały także większy udźwig.

Wózki paletowe jeszcze długo  nie wyjdą z mody kompletnie, choć coraz częściej duże firmy stawiają na wózki elektryczne i widłowe. W końcu w pracy liczy się czas, bo czas to pieniądz. Firmy wybierają, zatem usprawnienia, mające w jak najefektywniejszy sposób zmniejszyć czas konieczny na konkretne operacje.

Paleciaki - na, co komu dziś?